5 Temmuz 2013 Cuma

SÖYLEŞİ "Büyü bozuldu.."

"Büyü bozuldu..."

Türkiye’de son dönem toplumsal mücadelelerde ön planda yer alan, AKP’ye karşı anlamlı muhalefetiyle dikkat çeken ve Gezi Parkı direnişinde de aktif rol alan Anti-kapitalist MüslümanLar’dan İhsan Eliaçık sorularımızı yanıtladı.Antikapitalist Müslümanların oluşumu nasıl oldu?

2008 yılından itibaren yüksek dozajda mevcut muhafazakar iktidar eleştirisi yapmaya başladık. Bununla ilgili ben yazılar yazdım. Aslında daha önce de yapıyordum ama demek ki kıvamına gelmemiş ki pek dikkat çekmiyordu. Mesela 2004 yılında, Zaman Gazetesi’nde “Açlıkla Boğuşan Bir Ülkede Din Söylemleri” diye bir yazım var. Aynı zamanda 2003 yılında kitap da çıkarmıştım. Açlık meselesi dururken din içinde başka şeylerle ilgilenmenin doğru olmadığını, önce bu meseleye el atmak gerektiğini, zengin yoksul meselesinin dinin esas meselesi olduğunu orada yazıyorum.


Yani 2003 yılında yazmışım ama kimse duymadı. Sonra 2008 yılından itibaren yavaş yavaş dikkat çekmeye başladı. Namaz kılan, tefsir yazan, dindar kesimden gelen, 28 Şubat’ta baş örtüsü davalarından yargılanmış, 12 Eylül’de darbe döneminde İslamcılıktan yatmış bi adam nasıl  oluyor da mevcut muhafazakar iktidarı eleştirebiliyor diye dikkat çekmeye başladı. Söyleşiler yayınlandı, televizyon programlarına çıkmaya başladım. 2010 yılında, yine bu Gezi Parkı’nda lüks iftarları protesto iftarı düzenlendi. Biz de o iftara katıldık. O zaman ‘Emek ve Adalet Platformu’ vardı, şimdi hala var. Ben de orada yer aldım. Bizim çevremizin bunu düzenlediği, böyle bir topluluk olduğu ilk defa orada duyuldu.

O zaman isminiz var mıydı?

Yoktu, kamuoyu bir isim vermiyordu.  2012, 1 Mayıs’ında işçiler için, Fatih Camisi’nde gıyabi cenaze namazı kıldık.  Oradan 1 Mayıs’a geldik. Fatih’ten Taksim’e gelen kortejimizin adı “Kapitalizmle Mücadele Korteji” idi. O zaman “kim bunu yapanlar” deyince kamuoyundan ‘Antikapitalist Müslüman Gençler’ diye bir isim çıktı.

Yani siz ismi sahiplendiniz sonradan…

Evet, herkes öyle bahsediyordu. Ara ara Devrimci Müslümanlar da denmişti.  Biz de baktık kapitalizme karşıyız. Televizyonlarda alt yazılarda, gazetelerde ‘Antikapitalist Müslümanlar’ diye çıkmaya başladı. Bu, oturup üzerine düşünülmüş bir isim değil, kendiliğinden otaya atıldı . Gençler de rahatsız olmadı. Beni de rahatsız etmedi. 1995’te çıkan üçüncü kitabımını ismi “Devrimci İslam” idi. Devrimci İslam düşüncesini ben yirmi yıldır anlatıyorum  zaten.

 Peki nasıl bağdaştırıyorsunuz antikapitalizmle veya sol ile Müslümanlığı?

Müslümanlık, Kuran-ı Kerim’de geçen bir isimdir. Kuran der ki “Allah size Müslüman ismini verdi”. Aslında ezeli ve ebedi bütün zamanlarda geçen isim budur, başka isimlere de gerek yoktur. Fakat bu isim beli bir zamanda ve mekanda ortaya çıkmıştır ve tüm çağlarda ve mekanlarda aynı tesiri oluşturması mümkün değil. Bugün bir sürü insan Müslüman olduğunu söylüyor. Sudi Arabistan Şeyhi de Müslüman. Gidip Paris’te, Londra’da bir gecede onbeş milyon dolar harcayan Sudi Şeyh Hanedanı’na mensup prensler de Müslüman. Önce namaz kılıyorlar sonra milyon dolar para harcıyorlar, mankenlerle para yiyorlar. Katar Şeyhi de Müslüman. Etrafa bakıyorsun bir sürü zalim, haram yiyici, sömürücü Müslüman olduğunu söylüyor. Şimdi bunlardan kendimizi nasıl ayıracağız? Biz de Müslümanız dediğimiz zaman demek ki sen de onlar gibisin. Dolayısıyla bu gençler kendilerini onlardan ayırmak istiyorlar. Bakıyorlar, nereden çöktü bu iş; para, pul, servet, dünyaya dalma, kapitalizm yani.

Müslümanlar buradan göçtüğüne göre biz bunlar gibi kapitalist Müslüman değiliz deme gereği duyuyorlar.

İkinci sebep de dünya geneline şöyle bir bakıyorlar; dünyaya hakim olan şey ne? Kapitalizm. Her şey yıkılmış, kapitalizm her yere hakim olmuş. O zaman çağın egemen paradigmasına bir isyan lazım diyorlar. “La ilahe illallah”ın “la ilahe”sini kapitalizme karşı çıkmak olarak yorumluyorlar ve onu tarihsel, konjektürel bağlamda vurguluyorlar. Dolayısıyla bu antikapitalistlik tarihsel bir vurgudur; yani bugün var yarın yoktur ama Müslümanlık her zaman vardır. Yarın öbürgün Müslümanlar faşistleşirse veya başka bir şeye kayarsa, dünyaya o hakim olursa o zaman da ona karşı olmayı tarihsel bir vurgu olarak vurgulayabiliriz.

İslam’ın kapitalizme ilişkisine gelince; Hz. Muhammed’in isyanı zenginlere, servet sahiplerine, kodamanlara bir isyandır. İnananlarla inanmayanların, dinlilerle dinsizlerin savaşı değildir. Bunu böyle okumak lazım yoksa hiçbir şey anlamayız. Müslüman olduğunu, Allaha inandığını, Rab’e hizmet ettiğini, namaz kıldığını, oruç tuttuğunu söyleyip elindekini başkasıyla paylaşmayanlarla, bütün mülke sahip çıkanlarla, bunu paylaşması gerektiğini söyleyenler arasındaki savaştır. Bunu böyle okuduğunuz zaman islamın kapitalizmle asla bağdaşmadığını apaçık görürüz.

 AKP’nin uyguladığı politkaları nasıl eleştiriyorsunuz?

Siyasi açıdan temel eleştirimiz şu; devletin davranışlarını değiştirmiyorlar kendi davranışlarını devlet yapıyorlar. Bu ne demek? Bir devlet var ve bunun Anayasası var. Bunun davranışını değiştirmek gerekiyor, siyasetin ve hükümet olmanın amacı bu. Mesela bu devlet kendisini Türk devleti olarak tanımlıyor. Bu devletin temel bir davranışıdır. Devlet kendine ne diyecek? Kendisi dışındakilere nasıl davranacak? Devlet Türk diyor sen bunu kabul ediyorsun, bu yanlış. Devlet kendine sadece adalet diyebilir, ben adaletin temsili için burada varım diyebilir ve bütün gruplara eşit durmak zorundadır. Sen kendine Türk dediğin zaman Kürt’ü ötekileştirmek zorundasın, Müslüman dediğin zaman gayrı müslimi ötekileştirmek zorundasın, Sünni dediğin zaman aleviyi ötekileştirmek zorundasın. Dolayısıyla devletin, Anayasal metinlerinde resmi olarak kendini  Müslüman, Türk ve Sünni tanımlamaması lazım. Ama Müslümanlık, Türklük ve Sünnilik halk arasında olur. Nasıl Kürtler var, Aleviler var, Ermeniler var, Rumlar var. Bunların kaç kişi olduğunun hiç bir önemi yok. Sen de onlardan birisin ama sayın biraz fazla. Ama devlet hepimizin ortak devleti, adalet devleti olacak. Buna yönelik hiç bir değişiklik yok. Bakıyorsun şu anda darbe dönemlerinde hazırlanmış 204 tane yasa var, darbe yayası. Bunlar hala duruyor, kaldırılması lazım. 1925 ile 1980 yılları arasında yirmi yedi bin tane yerleşim biriminin ismi değiştirilmiş, yüzde doksan beşi Kürtçe. Bunların hepsinin geri iade edilmesi gerekir. Kürdistan ismi dahil. 1941’deki coğrafya kongresinde Güneydoğu Anadolu demişler, halbuki oranın ismi bin yıldır Kürdistan’dır. Türkiye ismi yokken Kürdistan vardı.

Devletin temel davranışları Kuran’a göre şunlardır: devlet kendini adaletle tanımlamak zorundadır, bir dinle, bir etnik kökenle, bir sınıfla tanımlamamalıdır. İkincisi devlet kendisini emanet olarak, yani halkın kendisine verdiği bir emanet olarak görmelidir. Allah’ın verdiği bir lütuf olarak görmemelidir. Üçüncüsü devleti ehliyet sahipleri yönetmelidir, partizanlık yapılmamalıdır. Adam bir işin ehliyse ona görev verilmelidir. Meşvenetle yani insanlara danışarak, katılımla yönetilmelidir, buyurganlıkla değil. ‘Bu ağaçlar kesilecek başka bir şey anlamam’ deyip sonra direnişi görünce ‘neyse mahkeme kararını bekleyelim, halk oylaması yapalım’ diyerek değil. Bunu başta düşünecektin. Beş kişi öldükten sonra, bu beş kişinin katili sen oluyorsun. Beş kişi ölmüş beş yüz kişi yaralanmış, sadece insanlar değil hayvanlar da ölmüş. Bunların hepsinin sorumlusu kim? Başbakanın kendisi.

Ben AKP’nin rant  kokusu almadığı hiç bir ise girmediği kanaatindeyim. Doymak bilmeyen, bin yıl yaşamak isteyen, dünyaları ele geçirmek isteyen korkunç bir mülk hırsı var. Açgözlülükle saldırıyorlar. Başbakan dahil hepsinde var bu. Ama sıkıyı yiyince, dünya medyası da bastırınca, dünyadaki imajı da bozulunca… CNN İnternational, elli tane ülkede diktatör diye yayın yaptı. Taksim’i saatlerce gösterdi, diktatör, Romalı Neron gibi İstanbulu yakıyor diye. Tabii bunları görünce korktu.

Gezi Parkı’ndakini itibarsızlaştırmak için her şeyi yaptı. Yok kokuyormuş, işiyorlarmış, camide bira içmişler, baş örtülülere saldırmışlar. Bunların hepsi yan taraftaki çukur yalanı gibi yok oldu gitti. Bu gençler çok acayip bir iş yaptılar;  büyüyü bozdular, geri adım attırdılar.

Neydi o büyü?

O büyü şu; dediğini yaptırırdı. Bunun karşısına kimse çıkıp da ‘bu yanlış’ diyemez, dese bile dinlemez. Burada ne oldu, gençler ‘hayır’ dedi ‘yanlış yapıyorsun, sana bu ağaçları kestirmeyeceğiz’ dedi. ‘Keseceğim dedi’ bastırdı, direnişle karşılaşınca diktatörler böyledir zaten. Genellikle ikinci adama açıklama yaptırırlar. İleri bir tarihe ertelendi derler, mahkeme kararını bekleyeceğiz derler. ‘Bu yenildim’ demektir yani. ‘Bununla baş edemeyeceğim anlaşıldı, bu boyumu aştı’ demektir. Direk böyle söylemezler, kibirleri buna müsade etmez.

Ağaçlardan başlayan eylemler çok büyük bir halk ayaklanasına ve AKP karşıtlığına döndü.

Tamam işte, cesaret büyüyü bozdu. Şöyle bir hikaye anlatılır. Bir tapınak varmış, büyülüymüş. İçeriye her giren orada yok oluyormuş, bir kuyuya düşüp ölüyormuş. Bir türlü bunun çözümü bulunamamış. Birisi bunun büyüsünü çözmüş. Kapıyı vurup ‘yaaaa!’ diye bağırarak içeri girmiş ve “çık ulan neredeysen” demiş. Çıt yok. Meğer büyünün anahtarı cesaretmiş. Şimdi Tayyip Erdoğan’ın büyüsü bozuldu. Birinin “çık ulan ortaya” demesi, zınk diye bir yumruk göstermesi gerekiyordu. Bu gençler bunu yaptı işte.

Bundan sonrasını bu gençlere yüklemek onlara fazla şey yüklemek anlamına gelir. ‘Çocuklar devrim yapın da öyle gidin, hükümeti devirin de öyle gidin, işsizliği çözün de öyle gidin…’ Bunardan bu beklenir mi yahu, ayıptır. Bunların görevi büyüyü bozmaktır. Artık yol açıldı.

 Röportaj: Hasan YIKICI

http://www.ankaradegillefkosa.org/yazar-ihsan-eliacik-akpnin-buyusu-bozuldu/

72 yorum :

 1. Turk kavrami Turkiye sinirlari icindeki tum farkli etnik kokenli kisilerin hepsini tek bir cati altinda kardes yapan bir butunleyicidir. Turk diyince son zamanlarda irklik ve etnik kokenlik koktugunu soyleyenler bu kardesligi bozmak istemektedirler. Bin yillik kardesligimizi bol parcala ve yut projeleri ile bozmak isteyenlere lutfen firsat vermeyiniz.

  YanıtlaSil
 2. Peki, çözüm süreci mülk Allah'a aittire gidiyor mu sizce?Yani güneydoğuda önce federasyon sonrada ismi kürt olan bir devlet kurulsa mesele çözülmüş mü olacak lehül mülk anlamında?Devletin davranışlarını değiştirelim tamamda küresel işbirlikçilerin kurdurttuğu,kapitalizme yem olmaya hazır yeni bir devlet çözermi mülksüzleştirilen mazlum kürdün sorununu?

  YanıtlaSil
 3. Sayın Eliaçık, sizi tanımazdım, bilmezdim, bugün bu röportajınızı okuyunca şahsınızla ilgili az çok fikrim oluştu. Lütfen siz de hakkımda önyargıda bulunmadan ve benim bir AKP li olduğum saçmalığına kendinizi inandırmadan yazdıklarımı okuyun, rica ediyorum.
  Birincisi Kur'an'ı okuduğunda dinini öğrenen bir müslüman olarak o kutsal kitabın siyaset rehberi olmadığı hususunda sizi ikaz etmek isterim ve onu nasıl okuyacağımız konusundaki telkinlerinizi kendinize saklamanızı öneririm.
  İkincisi, bizler bu ülkede yıllarca sol partiye oy vermek zorunda kaldık, hatta bilmeden, öğrenmeden, seve seve bile yaptık bunu. Lakin internetin yaygınlaşmasıyla da tarihle ilgili farklı kaynaklara ve belgelere ulaşma fırsatımız oldu, tarihimizi yeniden öğrenmeye başladık. Doğru veya yanlış, geçmişle-tarihle ilgili herkesin farklı iddiaları olabilir ama aklı selim kişiler belgelere itimat eder, üç beş yazarın sözüne değil. Ayrıca uzun yıllar Atamızın partisine sahip çıkmak adına oy verdiğimiz partinin bugünkü durumu ortadayken artık CHP'ye oy vermeyeceğimi de açıkça belirtmek isterim.
  Bunun dışında kapitalizmin karşısında duran bilinçli biri olduğumu düşünüyorum. Sol görüşteki bazı gayrımüslimlerin müslümanları eleştirmesini, İslamı bırakıp müslümanlardan mükemmellik beklemesini, hatta vazifeleri zor bulan bazı müslümanların yapamadıkları ibadetlerin vicdan azabı ile madden zengin müslümanlara saldırmasını saçma ve çirkin buluyorum. Onları Rabbimizin ayetlerinden açıkça tanıyoruz zaten. Şimdi kalkıp da biz onlardan değiliz diye birilerine kendimizi ispatlamak zorunda mıyız yani? Bu ne büyük bir gaflet.Size ne onların zenginliğinden, harcamasından? Siz o kadar zengin olsanız kapitalizme hizmet etmeyecektiniz sanki, kendinizi kandırın bizi değil!
  Size naçizane bir önerim var Sayın Eliaçık; bence CHP'nin kaybettiği kanları toplayabileceğiniz bir parti ile meclise girmeye çalışın. Sanki amacınız da bu gibi zaten. Bu önümüzdeki seçimler bunun için çok uygun. Yalnız sizden önemle rica ediyorum ki, müslümanı eleştireceğinize kafiri eleştirin, müslümanın yanında olun, kafirden ise uzak durun. Nefsinize de fazla yenilmiş gibisiniz, kendinizi kula güzel gösterme derdine düşmüşsünüz, başkalarına kibirli derken kendi kibrinizden başkaları gibi olmadığınızı ve kendinizin daha güzel kul olduğunuzu iddia eder olmuşsunuz. Açıkçası biraz solculukla, biraz İslamcılıkla fazla yol alamazsınız. Bu millet sizin gençliğinizdeki millet değil malesef. Son olaylarda akıllı ve cahil olarak gerçek manada kutuplaşan milletimiz, eğriyi doğruyu ayırt etme yetisi kazandı. Ahir zamanın sizi İslamdan uzaklaştırıp çelişkiye düşürmesine daha fazla izin verirseniz komik olacaksınız. Sizi bugün okudum, bir daha da okumam. Rabbimin emrine itaat etmek gerekir! Ve kendinizi güzel göstermek için sadece güzel olmaya çalışın. Başkalarına kara diyerek ak görünemezsiniz! Eyvallah!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kardeşim; burada meselelere lehül mülk temelinden yaklaştığınızda karışık gibi gelen bütün konular çözülüyor.Allah'dan başka kimseye teslim olmayan bir iradeyi ortaya koymaya, yani şahitlik etmeye çalışıyoruz insan olarak sonuçta.Siz ihsan hocayı okumayı bırakmayın bence ama illede bir önyargı oluştuysa en azından hayatı okumaktan vazgeçmeyin.Hepimiz için gerekli olan tahkiki imandır, kendini müslüman olarak tanımlayan insanların taklidi imanla geldiği nokta maalesef Allaha değil mülke teslimiyettir.Sağlıcakla kal...

   Sil
  2. kıymetli kardeşim ,
   Müslümanlarla uğraşacagınıza ,kafirlerle uğraşın demişsiniz.
   İyi de kafir kim ?
   Nasıl ayıracağız bunu ,neyle ? .Namaz ,zekat yeter mi ayırmaya ? Ne ile ?
   İslamın 5 şartıyla mı ? Hem niye 5 şart? Kalp kırmamak,hırsızlık yapmamak ,kul hakkı yememek neden bu şartların arasında değil ? Ya da ilim ve entellektüel emeğe kutsal diyen bir peygambere ,ve bizzat akletmeyi ,temiz kalbi, değerlerin zirvesine koyan Kuran müslüman ile olmayanı neyle ayırmış ? namazla mı ? Kuran dahi kimi namaz kılanlara lanet ederken ,varsın ihsan hoca da bir zılgıt çeksin...Ben açıkçası İhsan Hoca'nın kürtlere taraf olarak gördüğümde rahatsız olurum.Aynı zamanda Türk'ün Türk'e ,Kürt'ün Kürt'e taraf olmasından da rahatsız olurum.Taraf bellidir bu Adalet,Sevgi ve Emek'tir. Bununla birlikte Atatürk'e laf atıldığı zamanda son derece sinirlerim bozuluyor, Mustafa Kemal ,silah arkadaşları ve HALK ,hatta Vahdettin ,hiç biri edepsizlik ve keyif çatma yapmadı...yazıktır.elimizde bir ülkemiz var ,kardeşim sahip çıkılsın ,yeter artık...bu nasıl bir kafa bulanıklıgıdır ki ,demokrasiye evrileyim derken memlekette herşey satılır durur bir talan ekonomisi.Güneydoğu halkı Batısındaki halk olmadan bir halt edemez ,aynı zamanda batı da doğunun tertemiz zihni olmadan bir sey edemez.
   neyse fazla yazdım ve konuyu dagıtıyorum ,sabrınız için tesekkur ederim.Kısaca diyeceğim. Müslümanlar olarak bizi uyutan ,ve yuzyıllardır vatıkandan daha zulm muamele eden emevi sultasından yırtmak ...
   Çünkü hayat deneyimi ,cari islam söyleminin-ister vahabilik,isterseniz de emevi geleneği deyin- bir işe yaramadıgını ispatladı.
   Saygı ve muhabbetle. röportaja cevap yazarak bana dusuncelerımı ıfade etme ımkanı olusturdugunuz için tesekkur ederım. Allah cumlemızı feraha ,basarıya ,huzura ,barısa ve berekete cıkarsın.Ben ülkemi çok sevıyorum ve yemın ederım ırk,kımlık şu bu din ayırımına bır anlam veremıyorum ,ne gereksızce enerjıler,hayatlar heba oluyor....

   Sil
  3. Sayın Nihat Yıldız,
   Yorumuma verdiğiniz cevaptan ötürü teşekkür ederim. Sayın Eliaçık gezi eylemlerini onca ölüye-yaralıya- maddi zarara- ekonomik kayba rağmen desteklediği için,destek verenlerle aynı safta yeraldığı izlenimi verdiği için, hatta (yumruk gösteren gençler diyerek)Occupy'i desteklediğini bile ima ettiği için, gezi eylemcilerinin itibarsızlaştırıldığını söyleyerek onlarla ilgili tüm haberleri bilgi ve belgeler ortada olduğu halde yalanladığı için, her şeyin sorumlusu olarak kemikleşmiş bir önyargı ve belki de nefretle Başbakanı görüp gösterdiği için, özrür dileyerek söylemeliyim ki çocukça ve saçmasapan eleştirileri olduğu için, en önemlisi de İslam sancağının gölgesine sığınarak yanlış kişileri yanlış üsluplarla eleştirdiği için ve adeta asıl müslümanlık bizimkisidir demeye getirdiği için kendisini okumama kararı aldım ve halen aynı fikirdeyim. Ayrıca imanımız için rehber edindiklerimiz Kur'an ve Rasulullah (s.a.v.) dır. Onların rehberliğinde ilerlemeye gayret ediyoruz, taklitle ve kulaktan dolma bilgilerle değil. Kolay gele.

   Sil
  4. Sayın Ümit Erdem,ben de cevabınıza teşekkür ederim.
   Kur'an-ı Kerim'de Rabbimiz kafirin tanımını defalarca açıklamıştır. Bana bunu sormanıza gerek yok, kimin ne olduğu ayetler ve hadisler ışığında ayan beyan ortadadır. Siz bana bunu soracağınıza asıl Sayın Eliaçık'ın eleştiri makamına nasıl oturduğunu, buna ne hakkı olduğunu sorgulayın lütfen. Rabbimizin 5 vakit huzuruna çağırdığı kulları eleştirmek kendisine mi düşmüş? Müslümandan mükemmellik beklemek onun insiyatifi mi? Şu ahir zamanda kendisi çok mu mükemmelmiş de antikapitalist pencereden baktığını öne sürerek kendi din kardeşini kepaze etme hakkını kendinde hissediyor? Bizler elbette çok güzel müslümanlar olmalıyız, kusurlarımızı azaltmalıyız, sözlerimizle yol gösterirken amellerimizle de örnek teşkil etmeliyiz. Birbirimize kusurlarımızı söylemenin de bir yolu yordamı olmalıdır. Herkesin nefsi olduğunu aklımızdan nasıl çıkarırız? Rabbimiz dahi kusurlarımızı örterken, din kardeşinin ayıbını, yanlışını uluorta dökmek hangi müslümana düşer? Sayın Eliaçık dinden çok siyaset yapmış burada. İslam bayrağını ele alıp sağa sola sallamakla müslüman olunmuyor malesef. Sol partinin dünkü ve bugünkü ahvali de ortadayken sol görüşü benimseyenlerle aynı safta yer almak, İslam'a bile hakarettir. Kur'an'ı da İslam'ın kapitalizme bakış açısını değerlendirmek için okumuyoruz biz, imanımız için, dinimiz için okuyoruz. Okuduktan sonra adalet, adil gelir dağılımı, antikapitalizm çıkarımlarını zaten yaparız. Hele Rasulullah (sav)'ın savaşları bile ne sebeple yaptığı konusunda kimse yanlış bilgi verip saçmalayamaz. Kendi öngördüğü ve inandığı şeylere sağlam dedliller sunmak için adeta saçmalanmıştır. Kur'an siyasi bir kitap değil, dini bir rehberdir. Onu bile nasıl okuyacağımıza ve hatta ne anlamamız gerektiğine kimse karar veremez. Rabbimiz hepimize akıl vermiş, bu aklı Allah yolunda kullananlara da akıllı demiş. Bunun ötesinde kulların kendi fikirleri olgu olarak kabul göremez. Kimse kimsenin aklını, imanını küçümseyemez. Hiçkimse kendini diğerinden üstün sayamaz. Biz onlardan değiliz, biz şunlardan değiliz gibi cümleler kibir içeren cümlelerdir ve kimseye hayır getirmez. Ayrıca sol görüşteki büyük çoğunluk gibi gezi olaylarını desteklemesi de hiçbir müslümana yakışır bir durum değil. Bugün gezicilerin antikapitalist iftar sofralarına gitmiş mi acaba kendisi? Bir elinde simit, diğer elinde bira ile sözde iftar yapanları mı destekliyor kendisi, yoksa Occupy'i mi? Bozulan büyü falan yok, herkes yoluna aynı çizgide devam ediyor. Fazlasıyla özgür bir ülkede yaşıyoruz ve bizi Avrupalılardan ayıran hiçbir şey kalmadı. Bunun böyle devam etmemesi gerekiyor kanaatindeyim. Dediğiniz gibi Osmanlı'da da, cumhuriyet yönetiminde de herkes bir şeyler için çabaladı. Ama o zamanki çabaları görüyorsak ve inkar etmiyorsak, bugünkü ilerlemeyi de görüp takdir etmeyi bilmeliyiz. Büyük Türkiye Projesine tüm dünya inanmışken ve korkuyorken, bizim insanımızın bunu hayal gibi görmesinin tek açıklaması olabilir, o da bugüne kadar gelen hükümetlerin besiretsizliğidir. Çözüm süreciyle yeni bir adım atıldı ve bu adım genişletilecek. Eskiden ötekileştirme vardı asıl, bundan sonra olmayacak ve kimse o siyasetle oy toplayamayacak. Ayrıca bizler müslümansak kimseye ırkımızla, rengimizle, dilimizle üstünlük sağlayamayız, insana insan gözüyle bakmaktan başka çaremiz olamaz. Tek üstünlük takvada olabilir, o da Allah nazarında. Saygılar.

   Sil
  5. arkadas sen ne beceriksiz bir ajansin. yok solcuymus eskiden yok solcularin destekledigi geziyi bir muslumanin desteklemesi yakisir degilmis..sen hangi iq ile bizi yemeye calisiyorsun once onu soyle? ayrica ihsan hoca sayesinde kac tane ateistin islamin gercek anlamini farkederek hak dinine dondugunu biliyormusun sen bre cahil bre sahtekar!?

   Sil
  6. Bugün facebookta rastladığım bir twit fotoğrafından sonra İhsan Eliaçık'ı okumamakta ne denli haklı olduğumu bir kez daha anladım. Hele kendisinin twitter hesabını kurcalayınca bu sözde müslümanın sarfettiği ve savunduğu şeyleri okuyunca dehşete kapıldım. El İnsaf! Birayla iftar yapan gençliği bile savunacak kadar körelmiş bir zihniyetten, müslümanlıkla ilgili fetva veremeyen ama kitap yazabilen bir acizden, sahte bir düşünürden, siyasetten beyni ve gözü bulanmış bir zavallıdan bahsediyorum. Size birkaç twittini buraya kopyalıyorum:

   "Of'li hocama sordum,çok ciddiydi:Biber gazı orucu bozar mı hocam,bi çıkış yolu göster?Kasten içine çekerse bozar dedi.Soranlara:)"

   "Su kaçtı, kıl düştü, tüy çıktı orucu bozar mı falan diye bana soru sormayın. En yakın mütfülüğü arayın, bu işler için oradalar."

   "Sosyal/siyasal olaylarda namaz,oruç,başörtüsü ölçülerine göre değil;Barış,hak,adalet, eşitlik ölçülerine göre bakıyorum.Şaşırmanız bundan."

   "Sevgili halkım!'Dincilik' böyle bir şey işte..Bira caiz mi,elin kadına değdi,abdestin kaçtı, kıl, tüy,saç sünnet... 40 yıldır ne çekiyoz..."

   "Hiçbir şeyden habersiz insanları aleyhime haberler yaptırarak kışkırtan müteahhitler! Bu kadar mı gözünüz döndü?"

   "Üç kuruşluk kariyer/maaş,beş kuruşluk nema/rant uğruna 40 yıldır tanıdığınız bir adama yapmadığınızı bırakmadınız, ne lanet hırsmış bu?"

   Soruyorum , bunları söyleyen adamın isminin yanında "Yaşayan Kur'an'ın Işığında" yazmıyor mu, ben mi yanlış görüyorum? Bu sözler hangi müslümanın ağzına yakışabilir? Bir de utanmadan kendisine haksızlık edildiğinden dem vuruyor, ne haddine ! Peşinden kendisine hocam diyen bir sürü insanı sürükleyen bu kişi hangi dinin temsilcisi? Yoksa siyasete mi oynuyor artık sadece? Dinle alakası mı kalmış Allah Muhammed aşkına!!!! Estağfirullah El - Azim! Asıl bu kişi dini siyasetine, yaşam tarzına, kendi görüşlerine kılıf yapmıyor da ne yapıyor? Allah ıslah etsin inşallah!

   Sil
  7. İhsan Eliaçık'ın twitter hesabını okuyunca şaşkına döndüm. Bir insan bu kadar kendiyle çelişebilir mi?! Bugün elinde birasıyla iftar yapan genç hakkındaki yorumunu okudum. Diyor ki:
   "#yeryüzüiftarı'na elinde bira/rakı ile birisi karşıma otursa ne yaparım?hoşgeldin derim,ikram ederse almam,gel seninle az konuşalım derim."

   Ve akabinde nerdeyse biralı genci savunurcasına, bu haberi yapanları da kötülercesine atılan birkaç twit daha..!

   Ve küçük bir araştırmayla gördüm ki, İhsan Bey aslında içki içilen yerde oruç açılmayacağını, öyle bir orucun kabul bile olmayacağını fetva verivermiş! Buyrun, 25 Haziran 2010 Habertürk Gazetesinde yaptığı yorum ve aşağısında da haberin linki:

   "BÖYLE BİR ORUÇ KABUL OLMAZ"
   İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık:

   Bence bu doğru değil. Hem oruç tutuyorsun hem de içki içilen mekana gidiyorsun. En azından iftar için içki içilen mekanları tercih etmemeliyiz. Zaten içkili mekanların da iftar programı yapmaması lazım. Böyle bir oruç kabul olmaz benim görüşüme göre. Orucun kabul olması için içinde açın ve yoksulun olması lazım. Şatafatlı iftarlara ben prensip olarak da karşıyım. Çünkü oruç demek nefsin açlıkla terbiye edilmesidir. Ben bu tür iftarları protesto ediyorum ve o davetlere katılmıyorum. O tür yerlerde o masrafı yaparak iftar düzenleyeceklerine bence yoksullara iftar yaptırsalar daha olumlu olur."

   Haberin kaynağı : http://www.haberturk.com/polemik/haber/545632-ickili-mekanlarda-iftar-olur-mu

   O günkü iftarda kaç aç ve yoksul vardı acaba? O günkü iftarda kaç kişi içki içti acaba? Kendince içkili mekanda açılan oruç bile kabul olmazken, yanında içki içen biriyle açılan oruç kabul oluyor muymuş? O içki içeni twitinde bahsettiği gibi kenara çekip ne konuşacakmış acaba? İçinde bir damla içki var diye ortalığı velveleye veren biz müslümanlar yanımızda içki içenlerle birlikte oturup oruç açabilir miyiz peki? Kendisi gitgide rayından çıktığını ve müslüman kimliğinden sıyrıldığını farkedebiliyor mu acaba? Yazık ki ne yazık!

   Sil
  8. Sayın Eliaçık'ın Habertürk Gazetesinde yayımlanan bir haberinin adresi yine aşağıdadır. Lütfen dikkatle okuyunuz. İhsan Bey diyor ki, "Kafası çalışan imam hatipli ateist olur". Yani kendisine verilen bilgilerle şişer, patlar, isyan eder ve sorgulamalara başlar, okulu bırakır, ateist olur dediği gayet net ve anlaşılır. Ben açıkçası kendisinin İlahiyet Fakültesini bitirdiğini, mezun olduğunu hiçbir yerde okumadım. Zira kendisi de bu blogta İlahiyat'tan ayrıldığını belirtmiş. Belliki buradan yola çıkarak herkesin kendisi gibi olması gerektiğini, kendisi gibi olanların aslında akıllı olduğunu falan zannetmiş ki o söylemlerde bulunmuş. Yani demem o ki, kendisi bu düşünceyle mi İlahiyat Fakültesi'nde kendisine öğretilenlerden şişmiş, sıkılmış, patlamış, sorgulamaya başlamış ve o yüzden mi okulu bırakmış? Ve yine soruyorum: İhsan Eliaçık ateist mi olmuş?!

   http://www.haberturk.com/polemik/haber/777625-kafasi-calisan-imam-hatipli-ateist-olur-

   Sil
  9. "Adsız" isimli arkadaşım;
   Çok uzun yazmışsın,hepsini okudum.Muhafazakar mantık çerçevesinde de ,lafı dolandırmanın ve bir yere bağlamamanın ötesine gidememişsin.
   Kuran nın siyasete nasıl malzeme yapıldığını görmek için,Sıffin savaşını bir oku!Bu savaşı kazananların atadığı komutanların (Haccac-ı zalim) Kabe ye neler yaptığını öğren.Harre olaylarını ,ve bu olaylar neticesinde doğan çocukların durumunun ne olacağı konusunda verilen fetvaları araştır.İşte sırf bu zihniyetlere prim vermemek için,Kuran;Hayat ın her aşamasında "yaşamalıdır".Sadece Kutsal gecelere,ev sohbetlerine,mezarlıklara ve çocuğumuza isim koyacağımız zaman açılmamalıdır.
   Ben,bir mühendisim.Ve sana şunu söyleyebilirim:Bir sistemin,stabilitesini(sağlıklı çalışırlılığının emaresi) koruyabilmesi için,feedback (geri besleme) lere ihtiyacı vardır.Balonun haddi kadar şiştiğini bilmezsen ve hava basmaya devam edersen,patlar.Ama sistem için faydalı olan,negative feedbacklerdir.Positive feedbackler ya sistemi saturation (doyum) a sokar,yada balon örneğindeki gibi patlatır (misal oww balon kocaman oldu,daha şişir,daha şişir ..gibi).Bazı iş yerlerinde (restoranlarda,lokantalarda)görmüşsündür,müşteri memnuniyeti anketi,günlük hayattaki feedbacklere bir örnek...Devleti de büyükçe bir sistem olarak modellersek,Eliaçık gibilerin sağladığı feedbackler değerlendirilmelidir.Bu noktada şu tespiti yapıp bitiriyorum:Başbakana en büyük kötülüğü,ona oy verenler yapmıştır,çünkü ona yeterli negative feedback i sağlamamışlardır

   Sil
  10. adsiz kardes (anonim kelimesinin karsiligi )...
   ..
   Herkes amelince müslümandir.insan olarak yaratilmis olmak, insani insan gibi görebilmek. Kisacasi esrefi mahluk oldugunu unutmamak. Hak, hukuk, adalet ne oldugunu iyi anlamak ve riayet etmek.
   Ayrica, gelmis gecmis hükümetlerin basiretsizliginden bahsediyorsun. Yani Inönü iknci dünya savasini önleyemedi gibi mi? Ya da baska sebebler olamaz mi? Demokrat parti marshall yardimina ragmen neden Ileri hamle yapamadi? Buyrun, 1963 te Cengiz topelin sehid edilmesi..Geri planda görülmesi mümkün olmayan,neler var? 1969 da amerikan dolarinin 3 lira 30 kurustan 9 küsur liraya firlamadi mi? Sözün özü, develüasyondan önce bi dolar alinan mal 3 lira 30 Kurus iken. Develüasyon sonrasi ayni mal yine bir dolar, ancak9 küsur liraya firladi..
   1974 de kibrista general grivas denen zatin kibrista darbe yapmis olmasi, Türkyeyi dar bogaza sokmadi mi? Alman marki, Dolar, Sterlin roket hiziyla ucusa gecmedi?

   Sil
  11. merhaba, ne yalan söyleyeyim ben yazdıklarınızın hepsini okumadım. sadece ilk yazınızın tamamını okudum ve ona yapılan yorumları okudum. bana ne söylediğimi bilmeden ne cüretle yorum yaparsın derseniz amenna, ama ben de tıpkı sizin ihsan eliaçık'a yazdığınız gibi yazdıklarınıza bakarak biraz fikir edindim hakkınızda.
   size akıl öğretecek değilim, tahminimce toplumumuzdaki saygı kuralları gereğince yaşım da buna yetmez. ancak size şunu -sadece- öneriyorum; ihsan eliaçık'ı gezi parkına indirgemeyiniz. ben kendisini bu olaylardan önce tanıdım. ve şunu söyleyebilirim ki yıllardır inandığım şeyler kendisiyle gerçekten daha anlaşılır oldu, kalbim mutmain oldu derler ya işte öyle. ha belki bu benim görüşlerimden belki büyüklerin tabiriyle tecrübesiz oluşumdandır, olabilir. lütfen ihsan eliaçık'ı 140 karakterle sınırlamayın. bakın kendisinin bir sürü kitabı var, yazıları var, meal-tefsiri var. bunlara da göz atın. ihsan eliaçık'ın gezi parkı olaylarındaki duruşunu, tweetlerini onaylamıyor ya da bunlardan hoşlanmıyor olabilirsiniz. o halde onun bunlardan bağımsız başka bir yazısını daha doğrusu yazılarını okuyun. ha derseniz ki okudum, yine fikrim değişmedi, kabulümdür, herkesin kalbi beyni aynı seyi sevecek değil. ya da derseniz ki, okumadım istemiyorum da; ona da siz bilirsiniz derim. ama unutmayın 140 karakterle ihsan eliaçık'ın davası anlatılmaz.

   Sil
  12. Aslında ilk yorumumdan son yorumuma kadar duruşumu, tepkimi en açık ifadeyle belirttiğimi düşünüyorum. Lakin buna rağmen halen sözlerimi bir yere bağlayamadığımı düşünenler olmuş, ne enteresan.. Hatta yetinmeyip konuyu kişiselleştirerek bana olmadık laflar bile edilmiş! Tebrikler. Ajan olduğumu düşünmek bile birinin işine gelmiş olmalı :) Heyhat, daha neler duyacağız :)
   Benimle ve yorumlarımla böylesi ilgilenmeniz beni duygulandırmadı dersem yalan olur, fakat Sayın Eliaçık'ın röportajını daha fazla gölgelemek istemem. Herkes bu röportajı okumalı ve herkes kendi fikrini oluşturmalı diye düşünüyorum. Ayrıca kendisinin İslam'a hizmet ettiğini düşünenler varsa buyursunlar sair kitaplarını kendileri okusunlar. Ve şunu da söylemeliyim ki, eğer İhsan Bey sizin tanıdğınız gibi dinine ve din kardeşlerine hizmet götüren biri ise bu işe devam etsin, siyasi mevzulara dalış yapmasın, tepki toplayacağına takdir kazanacağı işlere imza atsın. Kimsenin kendisiyle alay etmesine müsade etmesin, ben de alimim, ben de yazarım diye çıksın ortaya.. Müslüman kimliğe bürünüp de siyasi ideolojisini kimseye kakalamaya çalışmasın. Ve kusura bakmasın ki ben kendisinin ateist olduğunu bile düşünüyorum, bu benim çıkarımımdır, zira bunu kendi sözlerinden anladığımı da kaynak göstererek yukarıda açıkça izah ettim.
   Ve İhsan Bey;
   Böyle zengin olunmaz İhsan Bey.. Onu karala, buna kaka tuka de, sonra ben beyazım ak kaşığım de. Oldu! Size inananlar olmuş, olacaktır da! Çünkü onların işine geldiği gibi yaşayacakları bir İslam icat ediyorsunuz siz. Bu onların hoşuna gittikçe siz de prim kazanacaksınız. Asıl siz İslamiyeti kullanarak insanları zehirliyorsunuz ve kendi yaşantınızı kabul görür hale getirmeye çalışıyorsunuz! Siz güzel bir müslüman olsaydınız sizinle ilgili bunca polemik yaşanmazdı. Demekki bir yerde hata yapıyorsunuz. Naçizane önerim İslama yönelin ve o yolun dışına çıkmayın. Siyaset sizi bozdu! Hadi eyvallah!

   Sil
  13. işte siz busunuz kendi yorumunu yazan birine sözde ajan diyorsunuz neden? Dinsiz biri için. sormak istiyorum arkadaşlar dinimiz islam ama biz müslümanmıyız?modern islamcılık yoktur olamaz da haram şeylere sıcak bakılamaz içki içmek ggibi

   Sil
  14. yalan, kibir, fitne, fesat, gıybet, dedikodu, kışkırtma, korkaklık. Bunların hepsi koruduğun ve lider dediğin yaratıkta. Ve, bu özelliklerin hemen hepsi de iblis de var. buna rağmen burada ilgi çekmiş olmaktan aldığın hazza karşılık satıyorsun ruhunu. "hadi eyvallah!" derken ki gülümseme ve kaş kaldırma gibi mimiklerini hatırla ve küçücük kibrinin seni ne kadar küçülttüğüne şaşır. tövbe et, taraf olma, kendi tarafını da tutma.

   Sil
  15. Neden Eliaçık'ı karalamak veya aklamak peşindeyiz? Söylediği, savunduğu her şey doğru veya yanlış olmak zorunda mı? Kendisi, haşa, Allah değil; söyledikleri de ayet değil. İNSAN o... Doğru söylediklerini benimser, yanlışlarını benimsemeyiz. Kendisi ateist bile olabilir. Ne var bunda? Ateist biri doğru bir şey söyleyemez mi? veya çok dindar da olabilir. Dindar biri yanlış yapamaz mı? Hepsi bu kadar basit diye düşünüyorum. "İslamiyet şudur, budur" dedi diye İslamiyet onun dediği gibi mi oldu; Hayır... O bu şekilde yorumlamış sadece. Ha eğer "Başkalarına dayatmasın o zaman" diyorsak yine haklıyız, dayatmasın tabi ama "Dayatma yapıyor bu adam" diyerek de söylediği doğruları yadsımayalım. Unutmayalım ki en saçma sözlerin, yazıların, konuşmaların, kitapların içinden bile doğru bir şeyler çıkabilir...
   Saygılar

   Sil
 4. bizim çokbilmiş paradan , mülkten başka bişey tanımazlar sizlere teşekkür etmeleri gerekken suçlamalar , bunlar ne sanıyor dünya bunların etrafında budalılığında herneyse kardeşim konuşurkene bütün düşünce dünyasını , birikimleri , felsefeyi filan suçlamak yakışmaz . Felsefede ahlak , etik felsefesi bölümü vardır hiçmi biçareler yada düşünceye , yaşama bu kadar değer kazandırmışları afaroz etmek herşeyi akepenin köşeleri beraber tutanları bilyor ya sabır hocam bunları takma asıl konu sizlerden beklediğim iki felsefik değere farklı anlamlar kazandırmanız sizin pencerenizden bir kirlenme skalası diğeri doğrunun izafiliği bu iki terim birbirine bağıntılı olarak gözlüyorum sizler ne katarsınız bu düşünce dehlizine

  YanıtlaSil
 5. bende bir vakitler şu dergah bu türbe diye gezinirdim hangi dede , baba kerametlidir , çaput bağlardım , oniki imam , hasan hüseyin , ehlibeyt falan ağzımdan düşmezdi fakat sonra kendimle dünyayı yüzleştirdim böyle değilmiş . Hakikatın izafiliği , kirlenme skalasının farkına vardım özümü dara çektim kendimizi dünyanın merkezi sayarken böyle olmadığını gördüm heran yeni şeyler kavranıyor statik değilim bir ahlak , etik felsefesinin olması gerekliğini düşünürken dogmatizm bataklıklarında sineklerin saldırısına uğramaktan çekinirim bazılarına tahtaravalli olmakta değil hocam hakikat nedir sorarım ?

  YanıtlaSil
 6. ADALET VE KALKINMA PARTİSİ DEĞİL LİBERAL DEMOKRAT PARTİ DEYİNDE MASKELER DÜŞŞÜN YETER BU KADAR ÖTE DÜNYA YALANLARI YAHU AHLAK , DİN , ETİK GİBİ BÜYÜK BİR FELSEFE VAR YAHU BU HIRSIZLAR VE YALAMALARINA BAKMAYIN YAHU ? dünyayı yöneten azınlıkların önlerine koydukları yol haritaları vardır halkı islam olan ülkelerde ettiği din maskeli liberal muhafazakarmış azınlıklan beraber o ülkeyi tarumar edip sömürmek . Nedir kardeşim akepenin görevini anlayınız bu ülkede liberal demokrat parti yokmu var ona neden oy vermez müslümanlar onlarda özgürlük demiyormu burdaki ince nüans aldatılmak sadece kandırılmak . Adalet ve kalkınma partisi diyeceğine liberal demokrat parti de tabi halkı çarpacaklar ya ne farkın var yani özelleşme , azınlık sultası , sömürü , hile herşey var birde din , diyanet var o yok ldp de . Varmayın peşinde gitmeyin kardeşlerim sizlere ötedünyaları salık edenlerin yaşamlarına bakın , çirkeflerine bakının farkları yok biraz samimiyet , vicdan , izan be kardeşim asrı saadete bak , islamdaki örnek duruşlara bak bakamıyorsan başka şeylerle kıyasla bide günümüzün akepeli şımarmış tüccarlarına bakının

  YanıtlaSil
 7. AKEPEYE BAKINCA DİĞERLERİNİ GÖRMEK SAMİMİ BİR YORUM ANLAYANA YALNIZ İRAN DENKLEMİN DIŞINDA / bizim liberal muhafazakarlar falan mursi mursi için ağıt edeceklerine kendi oluşturdukları enkaza baksınlar ne olcak mursi gelip ne edcek türkiyede akepenin ettiğini edecek . 50- 100 dindar maskeli aile köşelik olacak gerisiye kalan sürünecek böyle olur mısıra bakacağına türkiyeye bak benzeyeceği hali gör , tunustada , mısırdada bu bahar geçirmiş ülkelerde din maskeli liberaller ülkeyi sömürgeleştirip , satacaklar başka bişey beklenmez . Samimi olarak söylerim akepe örneğinin olması iyi oldu vakti zamanında bunlar için neler ettim neler , türban için bunların hakları için bunlardan çok mücadele ettim çok şükür bunların niyetlerinide gördük samimi müslümanlara diyorum akepe - türkiye örneği ortada mısıra üzülüyorsunuz haklı olarak vallahide billahta murside , ihvanda , hepside koltuğu , rantı , ikbali tadınca değişir . Biz sekülerler bu ayrımın farkına vardık kısmen , tecrübe edindik , batıda hristiyan partiler deneyimleri var . Uzun lafın kıssası sadete gelirsek hepsi aynıdır biri dine , cemaata , namaza , kiliseye , hacca , sinagoga falan önem verip hak istiyorsa ne olur çevrenizdeki örneklere bakın , bunlar amerikanın , israilin , batının dizleri dibinden ayrılmaz mecburlar özellikle ekonomik , diğerleri . İranın yeri farklıdır bu denklemde bunuda görmeli tarafsız , bilmem ne kadar ifade edebildim kendimi . Batılı aydınlar bunları çok önceden görmüş misal niche , hegel , dekarta bakın koyu sofu hristiyan ailelerin çocuklarının o vakitler gördüğünü , hesaplaşmalarını şimdilerde ihsan eliaçıklar , eren erdemler , başkaları cesurca , dobra dobra dillendiriyor yarın mısırdada , tunustada vicdanlı düşünürler çıkacak , istemesekte çıkacak . 50 - 100 akepeli aile bakında tahlil edin daha ne diyelim yani iktisatçılar , sosyologlar falan ne der bu gidişata taraf takınmadan iler tutar yorumlar ederlermi bu kadar yaşanmışlıklardan sonra

  YanıtlaSil
 8. ELİT DİNDAR8 Temmuz 2013 16:11

  AYAAĞI KOKAN KOKARCALAR BİRBİRİNİ AĞIRLARMIŞ HADİ ORDAN İDEALİSTMİŞ , DÜNYAYI KOTARACAKMIŞ HADİ ORDAN SANAMI KALMIŞ KOKARCA İHSAN ALIAÇIK , DİĞERLERİ // r. ihsan eliaçık , eren erdem , diğer mücahit geçinen sözümona zamane aklıevvelleri ne bu solcu tiripleri adam olsanız köşeyi dönseydiniz , hep ağlıyorsunuz , zenginlere laf ediyorsunuz yakışmıyır servet düşmanları demekki şansınız yok ,Allah bunu reva gördü . Yok rebezeymiş yok ebuzermiş hadi ordan istanbulda ne kadar ağzı kokan , baldırı çıplak , işe yaramaz kimmse varsa mürit etmişsiniz . dünyayı , islam alemini , yoksulu falan filan sizmi kotaracaksınız yolcu yolunda , bu sollcu dinsizler sizleri kandırıyor sanki onların zeengin tabakası , üstün azınlığı yokmu sadece islammı , gidin sizler gibi ayağı kokan , bişey başaramayan solcularla tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş , müslümanda olsa seküler nasıl zengin olursa olsun biz zengin , devlete , hükümete hükmetmiş adamı severiz , solcunun , dindarın , ülkücünün falan çıplağını sevmem sadece vuruşmalarını severim biraaraya gelseler boğarız onları biraraya gelemezler kafalarrı çalışmaz sermaye , azınlık iyidir , ekmek , aş verir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dindar'ın da ELİT'i oluyormuş meğer. Özal da "ben zengini severim" demişti. Demek ki Özal'ın yetiştirmelerindensin bay ELİT DİNDAR.

   Sil
  2. Bu ne servet seviciliğidir?Bu ne zengin yalakalığıdır?Bu ne kendini Tanrı görme hastalığıdır?Bu ne akıl tutulmasıdır!Kelimelerinden kan damlıyor,irin akıyor!
   Allah beni affetsin;bir benzetme yapmadan duramayacağım:Bize yıllardır Mekkenin ileri gelenleri diye anlatılan,7 tefeci bezirgan çetenin üyelerinden biri yazmış sanki yukardakileri...ağzından köpükler çıkarcasına,elinden malı gidecek korkusuyla nasılda ne dediğini bilmeden akıtmış kinini...Baldırı çıplak ne demek,ağzı kokan ne demek,işe yaramaz ne demek! Allah ın ayetleri karşısında bu nasıl bir tavır almadır?

   "...Se uslîhi sekare" (Müddessir 26)

   Sil
  3. Hangi ayet karşısında tavır almaktan bahsediyorsunuz, siz neyi kınıyorsunuz yahu? Adamı tanrı yapın, röportajını da ilahı kitap oldu olacak. Sanırım sıyırmanın ötesinde bir durum sizinki.. Edebiyat parçalamışsınız, yok kan damlıyor, yok irin akıyor. Sizin de yazarkenki yüz ifadenizde yüzlerce kırışıklık, yamuk bir ağız, tiksinti veren bir üslup kokusu alıyorum. Siz İhsan Eliaçık'ın avukatı olmuşsunz, ne güzel sizin gibi enteresan sevenleri var. Çok yaşasın o. İyi ki sizlerle de karşılaşmak hasıl oldu, kendisine antipatim daha da yoğunlaştı bu vesileyle. Saçma insanlar sizi!

   Sil
  4. Peygamberimiz bile bir kuru ekmeğe tuzu sirkeyi katık yaparken bir Müslümanın parayı övmesi zenginliği şatafatı yüceltmesi ne kadar doğrudur acaba

   Sil
  5. Selam ;
   ELIT DINDAR in bahsettiği Baldırı çıplak,ağzı kokan,işe yaramazlara, Allah ın ayetleri denmek isteniyor kanımca,yani yaratılan herşeyin Allah'ın Ayeti olmasından hareketle,insanlar için bu tabirler nasıl kullanılabilir? demeye çalışmış yazar.Bence de ne olursa olsun,insanlar hele de kendi ellerinde olmayan sebeplerle,içinde bulundukları durumdan ötürü, baldırı çıplak şeklinde aşağılanmamalı...

   Sil
 9. evet ssudi preni müslüman sende müslümansın.aranızda hiç fark yok.herkes kendi anlayıiına göre bir islam inşa etmiş.bir din inşaa etmiş.ve kendine müslüman demiş.senin islamınla inönün islamı arasında çok fark yok.suud prensinin islamı arasında çok fark yok.ALLAH gerçekleri çok yakında herkeze gösterecek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ad Hominem yapmayalım,argümanınız yoksa donanımlanın da gelin

   Sil
 10. Senin ne mal olduğun bu gezi olaylarında iyice açığa çıktı. Hiç debelenme boşuna İran ajanı provokatör.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ad Hominem yapmayalım,argümanınız yoksa donanımlanın da gelin

   Sil
 11. Allah sana akıl fikir ve hidayet versin kendini beğenmişliğin içinde yokolmuş insan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ad Hominem yapmayalım,argümanınız yoksa donanımlanın da gelin

   Sil
 12. Güzel bi röportaj olmuş . Yorumlarıda okudum bir kaç arkadaş anlamamış olsa gerek neler söylendiğini direk şahsa saldırmışlar , komik buluyorum sadece . Bir kaç yorumda da destekli karalama çabası var.
  Röportaj çok güzel düşünceler barındırıyo.
  Önce insanlar karınlarını doyurabilsin , önce bunu halletmemiz gerekir dediğinizde rahatsız olan insanlar var şüpesiz. Antikapitalizm bugün var yarın yok. İnsanlar eşit şartlarda yaşamaya başladığı zaman hiçbir politika veya siyasete ihtiyacımız kalmıycak.
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birkaç arkadaş anlamamış ama sizin ne anladığınız da çok belli olmuyor. Yok şahsa saldırı, yok karalama. Herkes okuduğunu ve gördüğünü yorumluyor olamaz mı? Siz güzel bulmuşsunuz, beğenmişsiniz röportajı. Ben ise hiçbir güzel düşünceye rastlamadım. Müslümanlıkla bağdaşmayan bir siyasete İslamiyeti dayanak göstermek, çirkinliktir. Bugün belli başlı birkaç ülke sışında aç ülke ve aç insanlar yok. Aslına bakarsanız da tüm dünya ülkelerinde ciddi bir sosyal yardımlaşma ağı var. Bunları görmezden gelemeyiz. Biri Paris'te kahvaltısını yapıp, öğle yemeğine Venedik' e gidiyor diye kıskançlık yapmaya gerek yok. Oldu olacak sizin ve İhsan Bey'in görüşünden yola çıkarak koca bir dünya imparatorluğu kuralım, komünist sistemle yönetilen yeni bir dünya oluşturalım, herkes devlete çalışsın, malını mülkünü devletine bağışlasın, devletin gösterdiği yerlerde yaşayalım, herkese verdiği aynı rakamda maaşlarla geçinelim falan filan. Hayal okyanusunda boğulmuşsunuz haberiniz yok. Ben de adil gelir dağılımı olsun, örnek müslümanlar olsun, herkes güzel müslüman olsun, hatasız kullar olsun, aç kimse kalmasın isterim elbette ama her daim gerçekçi olmakta fayda var!

   Sil
  2. Her daim gerçekçi olmak yanlış bir düşünce.Peygamberimiz kendi dönemindeki gerçekleri kabul etmişmiydi?Eğer müslümansak onun yolundan gitmemiz gerekmiyormu?Ama yok o özel seçilmiş insandı, sadece Allah tarafından gönderilmiş bir elçiydi diyorsanız.Neden hayatı boyunca sıkıntı çekti, savaşlar yaptı, yetkiyi, makamı, mülkü önemsemedi,teklif edildiğinde bir elime güneşi bir elime ay'ı versenizde bu davadan vazgeçmem dedi?Onu uçurmaya, ayağını yerden kesmeye çalışanlara ''ben de sizler gibi kuru hurma yiyen bir kadının oğluyum''demedimi?Ondan sihirbazlık bekleyip, nerede mucizen diyenlere, en büyük mucize kurandır demedimi?Bizler gibi kuru hurma yiyen bir kadının oğlu olduğunu söyleyen peygamber eğer o dönemde gerçekçi olsaydı, o dönemdede dayatılan yapıya isyan etmeseydide''ey insanlar ben Allah tarafından size gönderilmiş bir elçiyim, bu elimdekide kurandır.Gerçekleri bu mevcut yaşadıklarınız olan bu dünyanın, aslında yaşanması gereken şekli şu elimdeki kitap olandır'' deyipde başka hiçbirşey yapmadan çekilebilirdide EĞER GERÇEKÇİ OLSAYDI.Peygamberi uçurup, kaçırarak, kendi egemenlikleri bozulmaması için şekillendirilmeye çalışılan sözde islami anlayışı ve bu dünyanın sözde gerçekliklerini kabul etmenin bir mümin tavrı olmadığını düşünüyorum.Şu anda yaşadığımız post-neoliberal dönemde sözde İslami hassasiyetlere sahip ve bu hassasiyetleri özenle koruduğu masalını topluma yutturmaya çalışan ve kamuya ait ne varsa dünyadaki esas gücü belirleyen tüm patentlerin sahibi küresel egemenlerin istekleri doğrultusunda satan, bu küresel soyguncuların bankalarında aslında kamuya yani herkese ait olan ranttan kazandıkları paraların gerçekte yalnızca hamallığını yaptığını dahi fark edemeyen (hüsnü mübarekte olduğu gibi), direniyormuş gibi görünmesini iyi beceren teslimiyetçi bir politika yürütüyoruz maalesef.Sonuçta ülke borçla dönüyor ve her şey satılıyor, sana ait hiçbirşey yok aslında, kredi kartından başka.Kalkınmacı hiçbir politikan yok çünkü zamanında patent sahibi ve aslında her şeyde tekel konumunda olan dünya egemenlerinin ( mekkedeki 9 çete gibi) dayattığı sözde özgür ticaret adı altında serbest pazar ekonomisini kabul etmek zorunda kaldın.Bunda elbetteki bu hükümet tamamen sorumlu değil ancak, dünyadaki egemenlikleri sıkışmaya doğru giden kapitalizmin ağa babalarına can simidi pozisyonunda sözde İslami hassasiyetlerle gelip bu toprakları ve insanlarını bu sisteme eklemlendirmek ve bu asla doymaz çetelere afiyetle yiyecekleri birer müşteri olarak sunmakla son hamleyi yaptığı için suçludur.Şiddetle eleştirmeye devam edeceğim çünkü bu milletin en hassas olduğu din üzerinden bu millet aldatılmaktadır.Çözüm bellidir, yanlış yoldan doğru hedefe gidilmez.Mülk Allah’a yani herkese aittir, patent sahipliği marka sahipliği kabul edilemez.Din bir yaşam yoludur ve yolda bu olmalıdır.

   Sil
  3. Siz her daim gerçekçi olunmasına bile tepkilisiniz. Gerçekten gülümsettiniz beni :) Siz mevcut politikaları ve ekonomik sistemi eleştirmiyorsunuz aslında, siz yalnızca hükümeti eleştiriyorsunuz bence. Buyrun eleştirin de ben bir ekonomist olarak sizi tebessümle okudum. Gayet duygusal ve hayalci bir yaklaşımınız var. Gerçekleri reddetmeniz sizi hayal denizinde boğmanın ötesine geçirmez. Bu dünyanın birbirine bağımlı olmaktan, ekonomik sistemde birbiriyle yoğrulmaktan başka çaresi olamaz. Özellikle yapılan dış ticaretler sayesinde ve bağımlılıklar sayesinde dünyada barış ve huzur hakimdir. Ancak siz yine duygusal pencerenizden bakarak bunu göremeyebilirsiniz. Eleştirdiğiniz kesim gibi siz de kendinize ezberletilen ve dayatılan üç beş saçma bilginin arkasında savrulup duruyorsunuz. Hiç kusura bakmayın ama ekonomiden anlamayan bir antikapitalist olamaz. Bu ülkede kimse kimsenin dinini sömürmüyorken yapılan acımasız eleştiriler gösteriyor ki hükümete tepkilisiniz. Bundan önceki hükümetlerden bin kat daha iyi bir hükümet olduğu aşikar ve artık şaşıracaksınız ve kaygılanacaksınız ama ders kitaplarında gençler düzelen ekonomiyi ve siyasi istikrarı okuyorlar :) Hani bizi zehirledikleri bilgiler vardı ya, onların yerini de gerçekler aldı. Kimse kimseye kendi görüşünü ve şahsi inançlarını dayatmak için İslamiyeti kullananmaz, hele bunu İhsan Bey gibi İlahiyat terk biri hiç yapamaz. Herkes haddini bilmeli, aşmamalı. İslam yolunda cihad ederse buyursun etsin ama dosdoğru olsun, emrolunduğu gibi! Bir de antikapitalist ruha sahibim derse ancak kendini kandırır. En sinir bozucu olanı da Kur'an'ı nasıl anlamamız gerektiğini söylemesiydi. Kimse onun çıkarımını yapmak zorunda değil, siz ise mecburmuşuz gibi cevap yazıp bize/bana fikrinizi dayatma gayretindesiniz. İstediğinizi istediğiniz kadar eleştirin, yorumlayın, savunun. Benim fikrim budur, değişmeyecektir, bu kadar!

   Sil
  4. Acaba İhsan Bey'in İşsizlik ve Yoksulluktan Kurtuluş Partisi ile bir alakası var mı? Yoksa hangi partiyle ilgisi var? Bir de belediye başkanlığına adaylığı söz konusu diye duydum. Kendisi siyasette aktif rol almak mı istiyor? Merak ediyorum lütfen izah eder misiniz?

   Sil
  5. Gerçekten gülümsettiniz beni :) diyen. gizli kibirden arın, herkesin yüzü gülsün.

   Sil
 13. bazen kin öfke insanın aklının doğru işlemesini engeler.bazen gurur kibir doğru olanı kabul etmekten alıkoyar. ağacı en çok özen balta sapının kendinden olmasıdır.islami değerleri kulanarak yapmanız işin en zoru

  YanıtlaSil
 14. "... bilin ki ganimet aldığınız şeylerin beşte biri, Allah'a, Resulune ve (Resul ile) akrabalığı bulunanlara, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir..."(el-Enfâl 8/41) (Ayrıca bk: Âl-i İmrân 3/161, en-Nisâ, 4/94, el Ahzâb 33/50, el-Fetih 48/15, 19, 20).

  Belliki islam anti kapitalist olamaz

  YanıtlaSil
 15. "... bilin ki ganimet aldığınız şeylerin beşte biri, Allah'a, Resulune ve (Resul ile) akrabalığı bulunanlara, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir..."(el-Enfâl 8/41) (Ayrıca bk: Âl-i İmrân 3/161, en-Nisâ, 4/94, el Ahzâb 33/50, el-Fetih 48/15, 19, 20).


  Islam anti kapitalist olamaz, Zenginligi ve fakirligi ve kolleligi kabul etmis. Ganimet, fitre zekat la farki azaltmaya calismis

  YanıtlaSil
 16. "İslam’ın kapitalizme ilişkisine gelince; Hz. Muhammed’in isyanı zenginlere, servet sahiplerine, kodamanlara bir isyandır. İnananlarla inanmayanların, dinlilerle dinsizlerin savaşı değildir. "
  Burdan sonrasını okumadım bile...
  Hiç siyer okumadınız mı siz ? Efendimizi tanıyor musunuz ?Sahabeleri tanıyor musunuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizinle aynı fikrideyim. O kısmı okuyunca insanın tüyleri ürperiyor. İslamı siyasete alet etmenin böylesine bir de CHP nin uydurma hadis skandalında rastlamıştım. Pes doğrusu.

   Sil
 17. Sayın İhsan Bey,acizane ben size büyük değer vermiştim ama gördüm ki siz duruşunuzla sabit değil kaygan bir zemine oturmuşsunuz.Rüzgarın estiği her yöne dönebilen bir insanın nefsini sorgulaması gerkir.Artık sizin peşinizde size inananlarınız var.Artık ilah oldunuz,kendinizle övünün...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte arkadaş, insan nefsinin peşinden giderse böyle olur. Çığr açıyorlar, peşlerinde kitleleri sürüklüyor ve biri uçurumdan atlasa diğerleri de atlıyor. Yazıktır.

   Sil
  2. Ad Hominem yapmayalım,argümanınız yoksa donanımlanın da gelin

   Sil
 18. "Gezi Parkı’ndakini itibarsızlaştırmak için her şeyi yaptı. Yok kokuyormuş, işiyorlarmış, camide bira içmişler, baş örtülülere saldırmışlar. Bunların hepsi yan taraftaki çukur yalanı gibi yok oldu gitti." sayın eliaçık bu kadar iddialı konuşmadan önce keşke biraz aslını astarını öğrenme çabasında olsaydınız. diyanet işleri başkanının bizzat açıklamaları var konunun doğruluğuna dair.o da mı iktidar yanlısı olup yalan yanlış açıklama yapıyo? gezideki bütün eylemciler aynı değil belki evet ama sizin hepsine birden sahip çıktığınız gençler arasında camide içki içen,secde edilen yerlere ayakkabılarıyla basan,sevgilisiyle öpüşenler mevcut.. hadi onları gözümle görmedim diye inkar edin mübarek ramazanı kullanarak sözde müslümanız diye iftarını birayla yapanların görüntüleri de mi yalan? en azından iktidarı eleştirirken bilmediğiniz islamiyeti kullananları da antikapitaist diye müslüman olarak addetmeyin..tabii bunların sizin için bir önemi yok belki.sizin için önemli olan sizin söyleminizle haşa allah yok manasına gelen "la ilahe" sözünü antikapitalist olarak yorumlayan gençlerden olması önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler... Daha iyi ifade edilemezdi.

   Sil
  2. Cahiller, Camiler kutsal mekan değildir. Camiler sosyal mekanlardır ! Kutsallaştırılmışsa sorun vardır ! Kimse bilerek ve isteyerek inananların secde ettiği yere basmamaıştır ! Konunun özü sevmekten geçer..

   Sil
 19. Din kardeşlerim hocamız (!) islami devrimi anlatmaya çalışıyor. Ben yardımcı olayım olay şu birileri birinin yönetici olmasını ister bu ülkede aralarından birinin ideal yönetici olduğuna inanır ve onu çoğunluk sağlayarak seçer.Bekler ve izler biraz süre tanır süresi bir sonraki seçime kadardır çünkü o politikaları uyggulayacak süreye ihtiyaç vardır beğenilmiyosa başka birisi çoğunluğu sağlar ve başa geçer.Ancak bazıları benim verdiğim oyu hiçe sayarak devrim adı altında benim oyumu çöpe atarcasına benim ve hepimizin yöneticisinin al aşağı edilmesine sebep oluyor vurup kırarak.Bu kul hakkı değil midir hocam ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne hocası be?! Kimin hocası, kim onu hoca yapmış? Kendi kendine fetva makamına oturmuş, halkı galeyana sürüklüyor. Hoca mı görmedik be gafil!

   Sil
  2. % 49 nasıl çoğunluk oluyor anlamadım...
   #DirenMatematik

   Sil
 20. Medenı ölçülerde yorum yaparak katkıda bulunan herkese saygılar sunarm.
  yorumcular arasında ortamı geren konusma ve konusmacıların ne yapmak ıstedıgını neler soyledıgını ,toplumun yarısını nasıl ayrıtırıldıgı ve ve otekılestırıldıgını ,bıreysel ozgurluklerın nasıl kısıtlandıgını,samımımı muslumanların dın duygularının nasıl somurulerek ıstısmar edıldıgını,halkın nasıl uyutulmaya devam eden dın somurusunun devamı ıcın dın tuccarlarının nasıl gayret ettıgını,yuzlerce tv kanallarından yapılan yayınlarla samımı muslumanları uytma uyusturma gayretlerı surerken bunları gormeyıp anlamayıp, halkı ve muslımanları gerçek dını anlatan ve ınanan ınsanları uyarıda bulunan ve hususta kendını cesurca ortaya atan R.IHSAN ELIACIK hocaya elestırı getıren yorumcuların bır daha dusunmesını tavsıye ederım.hocayı elestıreceklerıne mılletı geren kutuplastıran meseep ve mesrep ayırımı yapan cennet yurdumuzda halkı bırbırıyle dusman ederek ıc savasa (allah Korusun) surukleyen kısılerın ve partılerın elestırılmesı gerekmektedır.ınsanlar durup dururken gezı eylemlerıne kalkısmadı bunun sebeplerını gormemesı ıcın ınsanın saf olması gerekır. lakın bu durmu beynı ve dusuncesı ıpoteklı ınsanlar anlayamaz,bu durumu ancak tarafsız ve ozgur dusunen ınsanlar anlayabılır .
  yeryuzu iftarlarına gelınce...

  Yeryüzü iftarlarında bira içildiği haberi düzmece veya işi sulandırmak sabote etmek için yapılmış bir hareket olmalı . zira bu iftarlar lüks otellerde birinci sınıf verilen iftar sofralarına alternatif olarak düzenlenmiş paylaşmayı ve dayanışmayı simgeleyen bir mütevazilik içinde gerçekleşmektedir.lüks otellerdeki iftrlara karşılık bir mesaj verme amaçlıdır.bu iftarda bira içildiği eğer gerçekse bu provoke bir eylemdir kanımca , buna kimse inanmaz.
  En azından yeryüzü sofralarına iştirak eden kişi ve kişiler çevreye duyarlı ve samimi olarak oruç tutan kişilere saygı duyma erdemliliğini ve duyarlılığını taşıyan bir kişidir.zira öyle olmasa o sofraya zaten gelmez ve oturmaz.birde yapılan bu hareketin mesaj vermek istedikleri kitle tarafından nasıl bir istismar malzemesi olarak kullanılacağını bilir. Çünkü rakibinin eline koz verecek kadar kuş beyinli olamaz.saygılarımla
  yolunuz acık olsun ıhsan hocam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size bir şey diyeyim mi, gerçekten çok samimiyim;
   Siz partileri eleştireceğim derken iyice raydan çıkmışsınız. Partileri eleştirmek ve onları haksız çıkarmak uğruna hadis bile uydurursunuz siz, o kıvamdasınız maazallah. Kendinize gelin, silkelenin acele! Dininiz için çabalayın, kötüleri karaları bırakın, siz bembeyaz olun da örnek teşkil edin. Sürekli onu karala bunu karala ile kendinizi beyaz göstereceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok kişinin sizde gördüğü renk çok koyu bir gri! Hocanızı alın bağrınıza basın, umrumda değil. Ama onu hoca yapan şeyi de iyice irdeleyin, zira ortada hoca diye bir şey yok. Geçmiştekileri inkar eden yok sayan birinin hocalığını inkar etme lüksüm olduğu kanaatindeyim.

   Sil
  2. Senin bu kıt mantığına göre haşa Allah ve resulu de hata etti de kötüleri bırak karalamayı onlarla savaştı. Hem de Allah'ın emriyle! E tabi senin gibi yobaz hazır yiyiciler alışmıssınız armut piş ağzıma düş, ne Kur'an dan ne sünnetten haberiniz var. Size göre sünnet sakal bırakmaktan ibaret. Sadece kpss gibi ulusal bir sınavda dahi yediğiniz haltlar sizin müslüman mı yoksa din kisvesi altında insanları sömüren domuz mu olduğunuzu ortaya seriyor. Lütfen daha fazla konuşup basitleşmeyin. Davasında samimi olan ölümü dilesin. Biz büyük mahkemeyi bekliyoruz sabırsızlıkla, siz de bekleyin.

   Sil
 21. İhsan Hocam adamsın, adamın dibisin. Büyüksün! Sen bu ülkedeki hatta dünyadaki din kisvesiyle insanları kaldıranların karşısında duran en cesur adamsın, Allah seni korusun.

  YanıtlaSil
 22. Medenı ölçülerde yorum yaparak katkıda bulunan herkese saygılar sunarm.

  yorumcular arasında ortamı geren konusma ve konusmacıların ne yapmak ıstedıgını neler soyledıgını ,toplumun yarısını nasıl ayrıtırıldıgı ve ve otekılestırıldıgını ,bıreysel ozgurluklerın nasıl kısıtlandıgını,samımımı muslumanların dın duygularının nasıl somurulerek ıstısmar edıldıgını,halkın nasıl uyutulmaya devam eden dın somurusunun devamı ıcın dın tuccarlarının nasıl gayret ettıgını,yuzlerce tv kanallarından yapılan yayınlarla samımı muslumanları uytma uyusturma gayretlerı surerken bunları gormeyıp anlamayıp, halkı ve muslımanları gerçek dını anlatan ve ınanan ınsanları uyarıda bulunan ve hususta kendını cesurca ortaya atan R.IHSAN ELIACIK hocaya elestırı getıren yorumcuların bır daha dusunmesını tavsıye ederım.hocayı elestıreceklerıne mılletı geren kutuplastıran meseep ve mesrep ayırımı yapan cennet yurdumuzda halkı bırbırıyle dusman ederek ıc savasa (allah Korusun) surukleyen kısılerın ve partılerın elestırılmesı gerekmektedır.ınsanlar durup dururken gezı eylemlerıne kalkısmadı bunun sebeplerını gormemesı ıcın ınsanın saf olması gerekır. lakın bu durmu beynı ve dusuncesı ıpoteklı ınsanlar anlayamaz,bu durumu ancak tarafsız ve ozgur dusunen ınsanlar anlayabılır .yeryuzu iftarlarına gelınce...
  Yeryüzü iftarlarında bira içildiği haberi düzmece veya işi sulandırmak sabote etmek için yapılmış bir hareket olmalı . zira bu iftarlar lüks otellerde birinci sınıf verilen iftar sofralarına alternatif olarak düzenlenmiş paylaşmayı ve dayanışmayı simgeleyen bir mütevazilik içinde gerçekleşmektedir.lüks otellerdeki iftrlara karşılık bir mesaj verme amaçlıdır.bu iftarda bira içildiği eğer gerçekse bu provoke bir eylemdir kanımca , buna kimse inanmaz.
  En azından yeryüzü sofralarına iştirak eden kişi ve kişiler çevreye duyarlı ve samimi olarak oruç tutan kişilere saygı duyma erdemliliğini ve duyarlılığını taşıyan bir kişidir.zira öyle olmasa o sofraya zaten gelmez ve oturmaz.birde yapılan bu hareketin mesaj vermek istedikleri kitle tarafından nasıl bir istismar malzemesi olarak kullanılacağını bilir. Çünkü rakibinin eline koz verecek kadar kuş beyinli olamaz.saygılarımla

  yolunuz acık olsun ıhsan hocam.

  YanıtlaSil
 23. başkasının büyüsü bozulmadı İhsan hocanın büyüsü bozuldu yakında bir çiftlik yeri alıp orayı güzelce donatıp atları,kedileri,köpekleri de olursa hiç şaşırmam Allah hepimizi yolundan ayırmasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. recep,bey iyi günler;

   "Hiçbiriniz kendisi için sevdiğini (istediğini) (Müslüman) kardeşi için de sevmedikçe iman etmiş olamaz" (Enesten rivayet)

   Eliaçık için,yazınızda bahsettiğiniz,çiftlik,at kedi köpekler,bir "temenni" dir umarım.
   Değilse,iftiradır ve;

   "Bir kimse, bir müminde olmayan bir şeyi ona isnat ederse(iftira ederse), yaptığı iftiranın cezasını çekmeden Allahü teâlâ onu koyduğu Cehennemden çıkarmaz."(Ebu Davud, Akdiye, 14; İbn Mace, Eşribe,4)

   Ne oldu?Kafan karıştı değil mi?Demek ki neymiş?:

   "söz ola götüre başı
   söz ola bitire savaşı
   söz ola ağulu aşı
   yağ ile bal ede bir söz"

   Not:Adamın şahsına saldırmayın denildiği halde bu tutuma devam ediliyor,yukarıdaki yorumların bazılarında bu hususa değinilmiş.Buna rağmen bu tutumun devam etmesi,ya yazılanların hiçbirinin okunmadığını,okunsa bile "tartışma " diye bilinen tek yöntemin "ad hominem" olduğu anlaşılıyor.Yukarıda değerli katkılarda bulunan arkadaşların,Eliaçık ı savunmak amacıyla ;sizlere cevap için harcadığı zamana yazık,kaldı ki Eliaçık,bir röportajında,kendisi için "evinde ... kaseti bulundu" iftiralarına,dava açmayacağını,onları Allah a havale ettiğini " söylemişti.

   Sil
  2. Ne güzel Recep Bey'e ayetlerle cevaplar vermişsiniz. Siz ki Kelime-i Şahadet getirirken Peygamberi Allah'ın yalnızca kulu değil elçisi olarak da kabul etmiştiniz. Bu demek oluyor ki tüm hadislerini, tüm sünnetlerini kabul ettiniz. Ama şimdi biri çıkıyor ve Kur'an'ı antikapitalist pencereden okuyun diyor ve siz de onu destekliyorsunuz. Oysa biz o yüce ayetlere yalnızca iman penceresinden bakabiliyoruz. Rabbimizin hürmet etmemizi ve yolundan gitmemizi istediği Rasulunun yazdırdığı Kur'an'ı tam da onun istediği gibi okuyup algılıyoruz. Siz ise İlahiyat Fakültesinden mezun bile olmamış, gerçekleri sorgulamış, sorgulayınca ateist olunacağını da beyan etmiş ve belki de ateist olmuş birini mi rehber ediniyorsunuz. Siz kimin cevap verirken harcadığı emeğe acıyorsunuz ki? Onlar da sizin gibi gaflette diye, sizden üç beş ya da 300-500 daha var diye kendinizi doğru mu sanıyorsunuz. Milyonlar Allah aşkıyla yanıyorken, sizden kaçınız bu aşkla yanabiliyor? Mantık da mantık, tarih de tarih. Geçmişle ilgili çok fazla varsayım öne sürülebilir, farklı bakış açıları farklı mantıklara oturtulabilir. Her mantığa yatanı kabul mu edeceksiniz? Sizin dininiz gerçekten İslam mı, ben cidden şüpheliyim. Zira şeytan da alimdi ama ihlas yoktu!

   Sil
  3. Adsız kardeşim;onlar ayet değil hadis (halka değil fil gibi oldu :D ),gecenin bir yarısı yazdığın için sanırım,uyku sersemliğine denk geldi.

   "Geçmişle ilgili çok fazla varsayım öne sürülebilir,farklı bakış açıları farklı mantıklara oturtulabilir " diyorsunuz ama "Rabbimizin hürmet etmemizi ve yolundan gitmemizi istediği Rasulunun yazdırdığı Kur'an'ı tam da onun istediği gibi okuyup algılıyoruz" bunu da diyorsunuz!Ben bu laflarınızdan şunu anlıyorum: "doğru olan yol,Benim tuttuğum yol"dur diyorsun.Eliaçık ın ne demeye çalıştığını anlamamak konusunda elinden gelen gayreti gösteriyorsun. Eliaçık'ın ne demeye çalıştığını özet geçiyorum :" Kuran ı bir de ezilenlerin,yetimin,öksüzün,"mesakin" in gözüyle okuyun " Benim bu laftan anladığım,Eliaçık bir teklifte bulunuyor,bu konuda da ısrarcı değil.

   "Milyonlar Allah aşkıyla yanıyorken..." bu söze kısmen katılıyorum,Müslümanlar yanıyor ama Allah aşkıyla değil:Allah aşkına ,İslam dünyasında önemli yeri olan şehirlere bir bak! Bağdat,Şam,Kahire...hepsi ateş içinde,gün aşırı ,kendisini Müslümanım diye adlandıran insanlar ölüyor.
   İlahiyat fakültesinden mezun bile olmamışmış...Bu ülkede tahsili olmadığı halde,kanaat önderi,tarikat lideri,falanca şeyh ,seyyid vs olanların ;peşinden giden kaç kişi olduğunu biliyor musunuz?
   Asıl Gaflet içinde olanlar,düşüncelerini içinde bulunduğu ülkenin,dünyanın ve tarihin "gerçekliği" ile yüzleştirmeden körü körüne inananlardır.Sabahattin Ali'nin bir sözüyle noktalıyorum : "insanların en zayıf tarafları, sormadan, araştırmadan, düşünmeden, kafalarını patlatmadan inanmak hususundaki hayret verici temayülleridir. dünyadaki yalancı peygamberleri yetiştirmek ve beslemek için en iyi gübre, işte bu bilmeden inanmak için çırpınan kalabalıktır."

   Selametle

   Sil
 24. antikapitalist hareket neden koçtan ve diğer kapitallerden yardım sağlamayı kendine yediriyor. ereden karşılandı o kadar insanın yemeği suyu içkisi battaniyesi ceplerinde harçlığı masal okumayaın her şey ortada.

  YanıtlaSil
 25. İhsan Beyin yazdıklarına katılıyorum. Böyle bilgili ve kalbi sevgi ile dolu insanlar azaldı böyle insanların kıymetini bilmek lazım. Bir söz vardır " Sen ne kadar konuşursan konuş, söylediklerin karşınızdakinin anladığı kadardır." böyle anlamlı bir söyleşiye gelen yorumlar bu sözün doğruluğunu kanıtlar derecede. Yorum yapan kişilerin bence eksikliği İhsan beyde değil kendilerinde aramalarını, söylenenleri ve yazılanları anlama kapasitelerini geliştirmeleri tavsiye ederim. O zaman bir birimizi ve söylenenleri anlaya bilirdik ve bu dünya daha yaşanılabilir bir yer olurdu. Mutluluğu cennette aramazdık o zaman.

  YanıtlaSil
 26. Kardeşim; burada koçsporla keçisporun maçı yok.Bu mücadele mülk, makam bana aittir her istediğimi yaparım diyenle, hayır mülk herkese aittir, benimde onayımı almak zorundasın diyen zihniyet arasındadır.Bu; kurana mülkün Allaha yani herkese, kamuya ait olduğu temelinden bakıldığında kendini bu dünyanın ilahı gören ve onunla işbirliği yapanlarla, Allahtan başka ilah tanımayanların bilinen tarih boyunca yaptığı mücadelenin bir bölümüdür.Orada insanların şekline şemaline, farklı ideolojik görüşlerine bakıp aldanmasın kimse.Aslında hepsinde kuranın dilinden baktığımızda gizli bir Lailaheillallah çığlığı var.Şuna inanın, bu tip kalkışların arkasında hiçbir sermaye yahut ideolojik guruplar olamaz.Bu gizli bir Lailaheillallah çığlığının yükselmesidir.Bu; dünyayı, mekkedeki 8-9 çete gibi ele geçiren ve insanları köleleştiren düzeni kabul etmeyiştir.Bu egemenlerle, sözde müslümanlık adına yapılan hiçbir işbirliğini kabul etmeyeceklerini beyan eden Allahtan başka dayanakları olmayan kimsesizlerin, yalnızlaştırılan, işsiz bırakılan, aşsız bırakılan, ötekileştirilmeye çalışılan, mülksüzleştirilen, kredi kartı kölesi haline getirilenlerin derinden gelen feryadıdır.O desteğin nereden geldiğini soruyordun değil mi?Şunu bilmeni isterim,hiçbir sermaye ve hiçbir ideoloji Allahın sesini dinleyen,iç sesini farkeden ve o doğrultuda hareket eden insanlara yön veremez.Bu topraklarda hiçbir yönetici teslimiyetçi bir politika izleyemez ve bunu takiyye yaparak sürdüremez.Dedelerimizi yetim bırakanların ekonomik düzenine boyun eğen takiyyecilerin bir an önce itirafta bulunup, doğru yola gelmelerinin vakti olduğunu düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman İhsan Eliaçık'ın Allah yolunda ilerlemesine ve Allah'ın sesini duymasına mani olmaz bu ideolojisi demek. Ya da olamaz, olmamalı demeliyim. Eğer olursa (ki olacak gibi görünüyor ama siz duygusallıkla baktığınızdan göremiyorsunuz) o zaman sizi de kendisini doğru yola çağıran ve hatalarını söyleyenlerin tarafında görmek isteriz Nihat Bey!

   Sil
 27. ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz..hz. Ömer islamın ilk yıllarında güç ve zor şartlarda islamı hayatlarına yaşama geçiriyorlarken bir bizim için şu koşullarda anlayamayacağımız temel ihtiyaçlarda su susuzluklada şartlar itibariyle cebelleliyorlardı,bir kuyu var ve yağudiye ait bu kuyu müslümanlar fakir ve güçü yetmeyen müslümanlar var,hz ömer gidiyor yahudiyle ortak oluyor..ama akıllıca diyorki bir gün sen birgün ben işleteyim,hz ömer kendine ait günde suyu bedava dağıtıyor yahudi satış günü gelince kimse almıyor ve sonunda hz ömer e kuyuyu satıyor..burda bir mülümanın feraseti söz konusu şimdi bakıyoruz bor şöyle yada böyle bu tarz petrol doğal gaza biz ortak alıyoruz yabancıları bize bizim kaynaklarımızı satıyor diceksiniz lozan yok yeraltı kaynakları 2023 hikaye bunlar ahmak aldatan..nerde imzaladığımız iddaa edilen kanunlar gizli yada açık antlaşmalar..uyumaya devam müslüman ittaat eden sadece Allaha onun halifesi insana yeri gelince hesapta sorandır..

  YanıtlaSil
 28. ağzına sağlık hocam yanındayız!

  YanıtlaSil
 29. birlikte rahmet,ayrılıkta şekavet vardır..aslolan birliktir..müslüman dünyası etnik olarak devlet bazında yada dışında kavmiyetçi ideolojiyle buna kürdistan adı altındaki devletleşme isteğide dahil yanlıştır aslında türkiye balkanlar kuzeydeki türki cum. denilen olaylar güneyde diğer müslüman devlet adı altında birleşmedikçe felaha kavuşamaz buda sanırım mehdi gelince tahakkuk edecek bir realite..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bekle hocam bekle,Mehdi gelecek,ha bugün gelecek ha yarın gelecek...Hatta geleceği tarihte belli :Çıkmaz ayın son çarşamba günü ...
   Masal masal matitas..Bende bir zamanlar böyle şeylere inanırdım :Mehdi zuhur edecek,islamı ayağa kaldıracak,kafirlerin kökünü kazıyacak...Maalesef çoooook sonraları,bu inancımın aslında toplumsal eziklik psikolojisi ile ortaya çıkan,bir tür avuntu (refleks?) olduğunu anladım:Bilim teknoloji ,uzay...bunlarda zaten ülkemizin durumu belli...Tamamen idman ve kondisyonla belirlenen Olimpiyatlardaki durumumuza ne demeli? Merak edenler Olimpiyat dünya sıralamasına kolaylıkla erişebilirler :" Kuran diyor ki Kur’ân-ı Kerim “Bir toplum kendisini düzeltmedikçe Allah onlara verdiği nimeti değiştirmez” (Enfal, 8:53; Râd, 13:11)" Benim bu ayetten anladığım,hak ettiğin gibi yaşarsın.Başka türlü olması da Allah ın adaletine ters olurdu..Türkiye kendi içinde bile birlik olamıyorken islambirliğinden bahsetmek,hele bunu ümmetçi bir anlayışla gerçekleştirmeye çabalamak havanda su dövmektir.

   Sil
 30. Valla ağzını açan mali zarardan ziyandan, yaralananlardan bahsediyor... bundan dolayı gezi eylemleri KÖTÜ diyor. Baştaki adam düzgün olaysız tepki verilirken adamları kaale bile almadı... iş uzayınca gereksiz guruplarda işin içine katıldı. Bu yanlış kişilerin yaptıkları Başbakanın kendini haklı çıkarması için işine geldi... YAHU şimdi bu zararların sebebi kim. Kendini dedigim dedik çaldıgım düdük , başkabişeyden anlama diyen degilmi. AĞAÇLARIN kesilmemesini istemeleri dışında eylem yapanların isteklerine katılmıyorum. Buna katılmamam saygı göstermememi gerektirmez.

  YanıtlaSil