30 Haziran 2013 Pazar

GEZİ SAVUNMASI; NEDEN ORADAYDIM?

Kiminden Bendeki seni bitirdin”, kiminden Güneş gibi doğdun gönlüme” şarkıları duymaktayım… Kimi tüm kitaplarını “yaz bana gönder” coşkusu içinde, kimi de “yak bütün hatıraları” modunda öfke kusuyor.

Peki,  din düşmanları, darbeciler , dış mihrakların (3d) olduğu yerde ne işim vardı?

Nasıl oldu da “din düşmaları” ile birlikte oldum; camide içki içilmesine, başörtülülerin tartaklanıp üzerlerine idrar boşaltılmasına sustum, razı oldum?

Ulusalcısı, Ergenokoncusu CHP’lisi alayının toplanıp “darbe” tezgahladığı bir yerde nasıl yer aldım?

Koç’undan , Boyner’ine, CNN’inden, Alman ve İngilizine kadar faiz lobisinin ve “dış mihrakların” cirit attığı bir yerde ne işim vardı?


***
Cevabı çok basit; Bunların hiçbirine inanmadım, inanmıyorum.

Muktedirin dolduruşuna gelip bunlara inananlar, bizi çok ters bir yerde görebilirler, fakat ben onlar gibi düşünmediğimden bana gayet normal geliyor.

Bu konuda muktedir ve çevresi ile aynı düşünmüyoruz, onun millete “Yalan da olsa söyle, hoşuma gidiyor” modunda görkemli yalanlar söylediğini düşünmekteyim.

“Paranın dini imanı yoktur… Faiz bir dünya gerçeğidir... İstanbul’u finans merkezi yapacağız.” deyip daha 1.5 ay önce Borsa İstanbul’u “besmele” ile açan, “cesaret ödüllü”, “BOP eşbaşkanı” muktedir, 10,5 yıldır faiz lobisine zaten hizmet ettiğinden ve benim nazarımda tüm inandırıcılığını yitirmiş olduğundan bu yalanlara ne yazık ki karnım tok.

Hani denir ya “Sen onları külahıma anlat”

“Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz.”

***
Eğer olayların arkasında ABD İsrail varsa, gariban çocukları toplayıp sorguya çekmek yerine, İsrail ile tek bir anlaşmayı iptal etsin, füze kalkanlarından bari ikisini ihtar niyetine söktürsün, madem olayların arkasında o var KOÇ’tan birini gözaltına alsın da görelim.

Alamaz, yapamaz. O ne yapar, hem de resmen ve alenen sponsoru KOÇ olan Türkçe Olimpiyatları’nda nutuk atar. Faiz lobisi Gezi’de değil; Türkçe olimpiyatlarındaydı. Sponsorlara hele bakın: Koç, Doğuş, Ağaoğlu, Asyabank, Ülker, Türkcell, Vestell…

70 yaşındaki annem bile 20 günün sonunda muktedirin yalan söylediğine ikna olduysa, eh siz de zamanla alışacak, sessiz sedasız bunların görkemli yalanlar olduğunu görecek ve fakat hiçbir zaman açıktan “Yalana inandık” diyemeyeceksiniz. 

Üç büyük yalan vardı, ilk ikisi hayli görkemli:

Camide içki içtiler: Camide içki görüntüleri geçen cuma gösterilecekti, iki cuma geçti üçüncüsüne giriyoruz hala yok ve asla olmayacak çünkü yalan.

Bayrak yaktılar: 2010 yılına ait bir gösteriden apartılarak servis edildiği ortaya çıktı, TRT’de yayınlandı, ilkinde tarih yok, ikincisinde apar topar 31.05.2013 tarihi eklenmiş, kabak gibi sırıttı.

Başrörtülülere saldırdılar: Gezi’de öyle bir şeye rastlanmadı. 20 gün boyunca başörtülüler ile birlikte oradaydık, hiçbir şey olmadı. Kendisine saldırıldığı söylenen başörtülü kadının ifadeleri şüphelerle dolu. 100 kişi saldırdı deniyor, tek bir tutanak, ifade, gözaltı yok.  Cep telefonu ile de olsa çekilmiş tek bir resim, video yok. Şüpheli bile yok. Kadının ekrana sırtı dönük konuşmaları var sadece.

Bunlara nasıl inanacağız?

Kanıt, delil, belge, şahit diye bir şey var. Muktedirin meydan üfürmelerinin hukuk ve adalet mantığı açısından hiçbir değeri yok. Bunlara sürüden ayrı yürümeyi beceremiyorsanız, muktedirden çıkarınız varsa ve tûl-i emelinizi (geleceğe dair beklenti; kariyer, rant,nema,maaş) onun varlığına bağlamışsanız inanırsınız.

***
Oysa bu yalanlar muktedirin piar çalışmasından başka bir şey değildi. İsyanın dindarları içine çekmesinin önüne geçmek için uydurulmuş palavralardı. 70’li yılların Demirelvâri anti-komünist CIA patentli propaganda çalışmasıydı. 70’li yıllarda olduğu gibi bugün de başarılı olmuştur, evet. Milyonlarca kişi 70’li yıllardaki gibi bu yalanlara inanmıştır.

Evet milyonlarca kişi… Milyonlarca kişi 560 yıldır sahabeden Eyyüp el-Ensari’nin Eyüp Sultan Cami’ndeki türbede yattığına inanıyor, akın akın oraya gidiyor, halbuki orada öyle bir sahabe yok, hiç olmadı. Bunu konunun uzmanları bilir ama söyleyemez. Siyaset, parti, cemaat, örgüt, kurumsal din, tapınak mantığı burada susar, susmak zorundadır aksi halde kendi kuyusunu kazmış olur. Bu gibi yerlerde yalnızca hakikatin namusu konuşabilir.  

Camide içki, bayrak yakma, başörtülüye saldırı gibi olaylar eğer orada (Gezi’de) olsaydı buna ilk tepkiyi koyacak yine bizler olurduk ve bunun yeri de yine Gezi Parkıydı. Nitekim Miraç gecesinde ABD ve İsrail bayraklarının yakılmasına engel olundu. “Eylem biçimi” gayet eski ve barışçıl olmadığı için. Evet, hiçbir milletin bayrağı artık yakılmamalı. 

Keza direnişe katılan Böşörtülüler Dolmabahçe’den Taksim’e başörtülülere saldırı haberlerinden duyduklarını rahatsızlığı ifade etmek için yürüdüler. Keza “Çapulcular”ın tamamı, evet tamamı bu tür haberlerden çok rahatsızdı.

***

Şimdi “Neden oradaydım?” sorusunun cevabını maddeler halinde sıralayayım…

 

1-      Her dönemde iktidarın sopası kimin tepesine iniyorsa orada oldum. 28 Şubat’ta iktidarın sopasını yiyenler İHL önlerindeydi, ikna odalarındaydı, ben de oradaydım. İktidarın sopasını tutup “Vurmayın, çocukları rahat bırakın, çekin elinizi” diye onlarca eyleme katıldım, bilfiil içinde yer aldım, 30 ayrı davadan yargılandım. Hiç birinden pişman değilim, yine olsa aynı yerde olacağımdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

2-     Gün oldu devran döndü, iktidarın sopasını yiyenler bu sefer baktım ki Gezi parkında. Fakat sopa “bizimkilerin” elinde ve sopayı yiyenlerin içinde 28 Şubat’da sopayı bize indirenler var. Ne yapacaktım? Yine “Vurmayın, çocukları rahat bırakın, çekin elinizi” mi diyecektim, yoksa devran değişti, şimdi durum başka, bizim mahalle iktidarda, zaten onlar da bize çok çektirmişti mi diyecektim. Eğer böyle dersem kendimle, öbür türlü dersem kendi tanıdıklarımla, 30 yıllık arkadaşlarımla çelişecektim. Ve ben oyumu felaketten yana kullandım. Neye mal olursa olsun bir “ilkenin” yanında durdum. Bu ilke “Mazluma kimliği sorulmaz” ilkesiydi. “Onlar mazlum değil; çapulcu” itirazı, aynen 28 Şubat’takine benzemekteydi; “Onlar mazlum değil; irticacı”. 30 ayrı mahkemenin çoğu İHL önlerinde bekleşenlerin, ikna odalarında alınan başörtülülerin irticacı, yarasa vs. değil basbayağı mazlum, mağdur olduğunu savunmakla geçti. Bu yaman çelişkide bir karar vermem gerekiyordu ve ben oyumu felaketten yana kullandım Seyda…

3-     Bir çoğunuzun gözünde darbecilerin, din düşmanlarının, dış mihrakların yanında duruyor gibi göründüm. 28 Şubat’ta da dış mihrak İrandı ve ondan para almakla itham edildik, irticai kalkışmaya katılmakla yargılandık. Şimdi de darbeci, Kemalist kalkışmaya destek vermekle itham ediliyoruz. Nasıl ki 28 Şubat’ın üzerinden sis perdesi kalktıkça ne İran, ne irtica, ne yarasa hepsi uçup gitti, geriye sadece o “ilke” kaldı, bugün de öyle olacak. Yaftalar, ithamlar, kışkırtmalar, aşağılamalar, yargılamalar uçup gidecek, geriye hep yine o “ilke” kalacak. İlkenin yanında durmak, kişinin kendine, geçmişine, davasına sadık kaldığının göstergesidir. Devran değişmekle, alttan üste, ezilmekten ezme makamına geçmekle değişilmediğinin göstergesidir. Elimize geçenle şımarmamak, elimizden gidenle de üzülmemek için böylesi saf ve hesapsız duruşlar şarttır. Siyaset arenasının ve bu kahpe devranın bu katar saflığı ve hesapsızlığı kaldırmaması beni ilgilendirmiyor Hacı abi…

4-     Velev ki dış mihrakların, din düşmanlarının ve darbecilerin emellerine alet olduk-ki buna asla inanmıyorum- niyetimiz o olmadığı için, o “ilkenin” hatırına duruşumuza saygı gösterilmeli. “Bir ilkeye inanmışlar ama etraflarını göremediler, o ilke uğruna kendilerini ateşe attılar, sırf bunun için saygıya layıklar” denilmeli değil mi? Bu kadarını da demeyecek misiniz aziz ve muhterem cemaat-i Müslimin?

5-     Eğer Gezi’de hiç kimse olmasaydı bile ben olurdum. Tek başıma iktidarın inen sopasını tutar, “Yapma” derdim. Orada geçmişte bize sopa indirenler olsa bile yine olurdum. İleride iktidar sopası eline geçince aynısı yapacak olanlar oradan çıkacak olsa bile yeni orada olurdum. Vicdanının götürdüğü yere gitmek böyle bir şey. Bu, siyaset, parti, mahalle, cemaat, örgüt vs. mantığıyla hareket edenlerin anlayabileceği bir şey değil. O nedenle kendinizi fazla zorlamayın, sadece insaflı olun, insaf herkese lazım Seyda…

6-     Türkiye’de bir mahalle geliyor, iktidarı ele geçiriyor, kendi sınıfını yaratıyor, diğer mahalleyi ötekileştiriyor, sonra öteki geliyor yine yeniden aynı şey olup duruyor. Bunu bir yerden kırmak, çatlatmak gerekiyordu. Ayırım dindar-dinsiz, modern-muhafazakâr, Türk-Kürt, Alevi-Sunni ekseni üzerinden değil; iktidar-vatandaş (ezen-ezilen) ekseni üzerinden yapılmalıydı. İktidar zulmediyorsa, zulme uğrayanın (ezilenin) dinsiz, modern, Kürt, Alevi, sosyalist vs. olduğuna bakılmaksızın yanında olmak, zulme kayan iktidarın da (ezenin) kendi dininden, mahallesinden olup olmadığına bakmaksızın karşı çıkmak gerekmekteydi. Ve bunu iktidarla aynı mahalleden olanların yapabilmesi gerekiyordu.  Bunun için gidip Gezi’de Miraç kandilinde Kur’an okuyup dua ettik, iki kez Cuma namazı kıldık, mescit açtık. Bilfiil direnişe katıldık. Çünkü İslam’da söz konusu olan adalet-zulüm meselesi ise Müslüman olmak ya da olmamak bir anlam ifade etmez. Müslümanın zulmüne karşı çıkmak da farzdır ihvanlar…

7-     İnsanlar iktidar partisine oy vermeye devam ettiği halde, bazı konularda iktidarla tersleşebilir, ona katılmayabilir, sonraki seçimlerde de yine oyunu vermeye devam edebilirdi. Namaz kılanın namaz kılanla, başörtülünün başörtülüyle tersleşmesi, karşı karşıya gelmesi mümkündür. Her konuda iktidarın arkasında durulacak diye bir şey olamaz. Her konuda iktidara karşı çıkılacak, yaptığı her şeye ama her şeye ters gidilecek diye de bir şey de olamaz. Yapılan yollara, hastanelerin iyileşmesine, dar gelirlilerin durumunun düzeltilmesine sırf iktidardır diye karşı çıktığımı hiç hatırlamıyorum. Ama Allahaşkına bir AK-Partili park konusunda, ağaçların kesilmesi meselesinde oy verdiğim partiyle aynı düşünmüyorum diyemez mi? Ayrı düştüğünde dış mihrakların oyununa neden gelmiş olsun, darbecilere neden alet olsun, din düşmanlarının ekmeğine neden yağ sürmüş olsun muhteremler…

8-    “İlk başladığında iyiydi, ama sonra işin seyri değişti, uluslararası komplolar devreye girdi, asıl niyet başka, hükümeti yıkacaklar” mazereti, “Ninemde böşörtülüydü, ama bunların niyeti başka, asıl niyetlerini gizliyorlar, cumhuriyeti yıkacaklar” mazeretine ne kadarda benziyor, iktidar nasıl da içine gireni kendine benzetiyor, görün, ibret alın mücahitler…

9-     28 Şubat mantığı tam da buydu. Resmi törenleri eleştirdim, asıl niyeti başka dediler, cumhuriyeti yıkmaya teşebbüs ile yargılandım. Ağaçları kesmeyin dedim bu sefer de din düşmanları, darbeciler, dış mihraklarla birlik oldun, asıl niyet başka diyorlar… İşte klasik iktidar (tağut) mantığının hiç değişmediğinin, devletin temel davranışlarında bir değişme olmadığının gösterilmesi için Gezi eylemelerine, iktidarla aynı iklimlerden gelen birilerinin katılması ve bunun cümle aleme gösterilmesi gerekiyordu ey ‘Yoldaki İşaretler’ ile diz çürütmüş arkadaşlar…

10- Ve nihayetinde bir Gezi ruhu oluştu ve bu geleceğin Türkiyesi idi… Bu ruh cumasız, duasız, Kur’an’sız, mescitsiz olmazdı. Aksi halde kesinlikle eksik kalırdı, böyle olursa tam Türkiye fotoğrafı tamamlanıyordu. Gezi’dekilerin dine saygısı en azından dine ilgiye dönüştü. Orada olmamız onun için de faydalı olmuştur, çok muhterem ‘tebliğci’ kardeşlerim…

 

Gezi eylemlerine neden katıldığımı, bizi seven, yazılarımızı okuyan, takip eden ve bu tutumumuza anlam veremeyenlere, açıklama ve hesap verme mahiyetinde sıraladım. Durum bundan ibarettir, Allah biliyor, niyetimiz, kastımız bunlardan başka bir şey değildi.

Sürç-ü lisan ettik ise affola…

***

Ayrıca şu yazı ve heberleri de mutlaka okuyunuz, bu yazının devamı mahiyetindedir;

İftiralara cevap:  
 Gerekçeli savunmalar (söyleşiler): http://www.ihsaneliacik.com/2013/06/soylesi-bizim-kblemiz-erdogan-degil.html#more http://www.ihsaneliacik.com/2013/06/soylesi-aksam.html#more http://www.ihsaneliacik.com/2013/06/28-subattaki-devlet-hortlad-yazklar.html#more Sosyal medyada fotoğraf saptırmalarına cevap;
http://www.adilmedya.com/yandas-medyaya-capulcu-medyadan-cevap-h37302.haber

90 yorum :

 1. Sayin Eliacik,ne yasam tarzim,ne hayat felsefem,ne dini itikatlarim sizinle uyusmaz ama sizi gecde olsa tanimaktan ve takip etmekten cok mutluyum en azindan neyi ogrendim biliyormusunuz bu yasda, sizin gibi insanlara karsi on yargili olmamayi,cunku sizde bizim gibilere karsi on yargili degilsiniz her zaman mazlumun yanindasiniz eminimki yuce kitabimizda bahsedilen kul hakki yemeyen ender kisilerdensiniz.Sizi tanimaktan mutluyum.Saygilarimla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle katiliyorum. sayenizde dini ogrenmeye acik ve hevesli bir hale geldim.
   tesekkurler. kaleminize saglik

   Sil
 2. ıyı kı sızın gıbı ınsanlar hala varrr!!

  YanıtlaSil
 3. Sizin sayeniz de biz de dini ırkı görüşü ne olursa olsun mazlumun yanında olmayı, ön yargılı olmamayı öğrendik.Teşşekür ederiz

  YanıtlaSil
 4. Eksiği var fazlası yok. Daha uzun bir şekilde bile sebepler ortaya konulabilirdi; bu kadarı bile anlayana yeter tabii ki.
  Taraftar olunacaksa her zaman 'Hak'dan taraf olunması gerektiği, tecrübeler ile, ortaya konuyor.
  Eminim ki Türkiye'yi daha demokratik bir gelecek bekliyor İhsan abi gibi düşünenlerin sayesinde.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Değerli dostum ihsan hocam solun içindeki birçok kimse kendi çevresiyle , komprodoruyla , partilerle falan yüzleşmiştir , hangisini anlatsak koça , hasa , sabancıya silahmı çekmedik , herşeyi yaptık . Pekiyi size neden böyle değer veriliyor islami camiadaki pasifliğe , ses çıkarmayanlar içinde cesurca çıkıp özeleştiri ettiniz böyle olmak güze bişey sermayenin dincisi , solu , seküleri farketmez aslında siz islama en büyük hizmeti yapıyorsunuz insanlar böyle bişey beklemezken gerçek islamı sevip saydırıyorsunuz . İslami çevreye biz söylesek önyargılı bakarlar fakat sizler islamın hakikatını , merhametini yüceltiyorsunuz sizleri suçlayanlar gelecekte değerinizi daha anlayacaklar törpülendikçe . Battıyla doğuyu hemhal ediyorsunuz , yerli anadolu fikrini , islamın onurlu kişilikleriyle buluşturuyorsunuz böyle bir duygu bizleri çekiyor . Seküler yaşayan , panteist bir kimse olarak sizin anlattığınız dinin neferi , sizlerin müridi olmak istiyoz biliyorum sizlerin bakış açısı çok derinlikli , ileri saygıdeğer hocam sizlere kızanlar bilsin soldaki kimseler kendi çevresini yerden yere vurdu , ihsan hoca gibi ezilen kimse ondan taraf olduk . Yarın sol adına parti , kimseler bişey , zulm ederse karşı dururuz umarım azda olsa kendimizi ifade edebilmişizdir , iyiki varsınız , sağol , varol ihsan hoca senin ismin en yükseklerde yazılcak , sıradan , uyuşmuş , umutsuz bir halkı dirilttin , değerin ölçülemez hiçbirşeyle

  YanıtlaSil
 6. hocam ben bir ateist olarak 28 şubatta dindar kardeşlerimizin yanında hep oldum . böyle olmalı mazlumun dini sorulmaz ancak böyle insan kalitesi yükselir . Benim zalimim onun zalimi değil bunlar çocukluk hastalıklarıdır bugün size taş atanlar inanın geçmiştede kendi çevremizden taş atan kendini bilmezler demek istesem ağır kaçmaz . Ya gidin birgünde bir yetimin , gurbetçinin falan başını okşayın yeter egemenlerin taşeronlukları yeter hepsi aynıdır sonuçta biraz vicdan , ufuk berraklığı yahu

  YanıtlaSil
 7. senin semirip şımarmışınla benimki farklımı oda devleti soyup sınıf atlamış şimdilerde eski solcu dava arkadaşlarıyla dalga geçiyor seninkisi çokmu farklı . Nerde mücahitler , devrimciler köşeyi dönen değişiyor bu değişim yanlış anlaşılmasın islami zenginlerde daha zalimane sonradan görme gibi . Sonuçta hepsinin sınıfı aynı başka telden çalıp gelin bana bedava çalışın desede aynıdır be canım abim

  YanıtlaSil
 8. Anlamıyorum herkes akepeye çalışacak ya kardeşim müslümanların içinde yoksulu , işçisi , emeklisi , garibi yokmu var neden gidip 50- 100 akepeli aileye çalışcakmış çıkarlarımız uyuşmazki anlamıyom bir yoksulun liberal muhafazaymış akepeye oy vermese günahmış hadi ordan sanki çalıp çırptıklarını paylaşacak hadi ordan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söyleyecek sözü olmayanlar sadece zırvalıyor maalesef..yazık..ayıp..mert olun ve herkesin, kendi tanrısının emrettiği şeylerin arkasından gittiği gerçeğini itiraf edin..olay budur..tarih boyunca hep böyle olmuştur.

   Sil
 9. Ya İhsan bey kardeşim ben sizi anlayamayorum, mübarek gece yoktur diyorsunuz, sonra çıkıyor taksimde mirac kandilini kutluyorsunuz. Size hiç mi hiç yakıştıramadım. İşiniz gücünüz sırf muhalefet yani. Tutturmuşsunuz bir mülk, kenz hikayesi gidiyorsunuz. Yapmayın etmeyin siz bari bu çapulcularla iş yapmayın, Siz de mi bu sanatçılar gibi kaygılısınız. Otpor denilen ülkeyi karıştırmakla görevli örgütün faaliyetlerini hiç mi okumadınız, yakan, yıkan bu teroristlere siz sahabe bile dediniz ya... ,Ayıptır günahtır. Sırf meşhur olacam diye mi yapıyorsunuz bunları... Anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum. Bu çapulcuların 10 günde ülkeye verdikleri zararı hiç mi görmüyorsunuz. bu kadar kenz mülk telef oldu. Ayıptır günahtır. Bu millet 10 sene sonra ha şöyle bir rahatladık derken, çıkan bu çapulcular ülkemi camileri mahvetti. Kemal Kılıçdaroğlu bu gençlerin alnından öptü. Siz de öpecek misiniz? diye merak ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. objektif baktığı gibi görünen yazısına güzel cevap. yalan söyleniyor diyor, - YA DOĞRUYSA - , ihsan bey onlar mazlum olmuyor mu? objektiflik ortada olup iki tarafa da eşit bakabilmek değil miydi?

   Sil
  2. Vehbi bey,

   siz de bütün akepeliler gibi para ve mülk derdine düşmüşsünüz, dediklerinizden bir kesit,

   "bu kadar kenz mülk telef oldu"
   "Bu millet 10 sene sonra ha şöyle bir rahatladık derken"


   bilir misiniz vehbi bey 2008 krizi vardı, ben bir yüksek mühendis olarak 1.5 sene sonra iş bulabildim,

   bilir misiniz vehbi bey işsizlik şuan oranı %8.4, aslında bülent ecevitin bıraktığından pek de farklı değil.

   bilir misiniz vehbi bey 10 sene önceki dış borcumuz 120 milyar dolarken şu anda 350 milyar dolara yaklaşmakta.

   http://www.tuik.gov.tr/arastirmaveprojeler/turcat/body/turcat_tr.html (brüt dış borç stoğuna bakınız.)

   ayrıca akp döneminde bankacılık ve borsanın (faiz lobisinin) %70'i yabancı sermayenin eline geçti. nasıl geçti? bankalar tmsf tarafından satılarak. ağlayamayacaksınız o zaman faiz lobisi diye. gün gelir devran döner böyle.

   müslümanlıktan bahsedelim biraz, başörtüsünden, camii'ye ayakkabı ile girene kadar bir durun bakalım, ırakta 1.3 milyon müslümanı öldüren amerikan askerlerinin evlerine sağ salim dönmesi için dua etti muktedir. insanlar camiilerde öldürüldüler, kadınlar camiilerde tecavüze uğradılar. erkek ve kadın müslümanlar çırılçıplak ve taciz ile sorgulandılar. bir müslüman olarak nerdeydi? aksine üstüne yahudi ve katolik amerikan askerlerine dua edildi. siz nerdeydiniz vehbi bey? bu konu hakkında görüşünüz nedir onu da bir öğrenelim.

   http://www.youtube.com/watch?v=9APmygxC4-o


   siz ununuzu eleyip asmışsınız nitekim, düzen kötü de olsa olsun şükür diyor ve gözünüzü kapıyorsunuz olan bitenlere. ama yarınlarımız ipotek altında bilesiniz, bizim de sizin çocuklarınızın da.

   Sil
  3. Objektif olmak 1 tarafı tutmamayı gerektirir.Taraf tutmamayı bırakın diğer tarafa düşmanlık sergiliyor..adam bal gibi Müslüman Düşmanı

   Sil
  4. İhsan Eliaçık Kuran-ı Kerim'in emrettiği gibi mazlumum yanında duruyor. para, mal mülk ve diğer fani, yani bu dünyaya ait dünyevi şeylere ihtiyaç duysa şimdi çoktan başdanışman olmuş idi.

   Sil
  5. Vehbi bey ,,Rabbim bu dünyada da öbür dünyada da belanı verecek inşaallah,,Allah bu duamı kabul buyursun ..şu sözüne bi baksana,,bunca kenz mal mülk telef oldu,,camilerimiz mahvoldu...lafa bak lafa,,neyse sözümü geri aldım cahil insan,, Allah seni ıslah etsin.

   Sil
  6. Benim sorum gayet basit adını yazmaktan aciz kardeşim! Kemal Kılıçdaroğlu, bu çapulcuların alnından öptü. İhsan Eliaçık abimiz de sanırım aynı fikirde, onlara sahabe dediğine göre. Peki siz de mi aynı fikirdesiniz. Siz de mi alnından öpüyorsunuz üç beş ağaç için ortalığı birbirine katan, elinde molotof kokteyli, ülkeyi karıştırmak için, polisle çatışmaya giren, yakan yıkan bu kadar insanın alnını mı öpeceksiniz diye basit bir soru sordum. Kenz, mal mülk değil mi? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı yok mu? Bu yakan yıkan zümre iyi niyetli mi? Taksim gezi platformu ne istiyor? Üçüncü hava alanı yapılmasın, üçüncü köprü yapılmasın, kanal istanbul yapılmasın... Peki bu üç projeyi kim istemiyor, dış güçler değil mi? Yani bu kadar mı gözünüz kapalı... Ben adımı yazdım açık açık... İhsan Eliaçık hocamızı fikirlerinden, cesur yürekliliğinden dolayı takdir ediyor ve içten bir sevgi besliyordum. Açıkçası abdestli kapitalist deyimini kullanıp şu anki hükümetin, Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısında durup, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında gözükmek bence İhsan Eliaçık Hocamıza yakışmadı. Bunları söylemek için yazdım. Kimseye de beddua etmiyorum. Anlamayanları Allah islah etsin demek ve Allah'a havale etmek istiyorum. Aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

   http://www.youtube.com/watch?v=Fwcbd85mJHs
   http://www.youtube.com/watch?v=LnUC-11h900
   http://www.youtube.com/watch?v=jcrpYlu1wkw
   http://www.youtube.com/watch?v=NGjcptdbJ18
   http://www.youtube.com/watch?v=axnkCVO8ig0

   Telef olan kenz, mal ve mülklerin nasıl bir organize ile mahvedildiğini izlemenizi tavsiye ediyorum. Selamlar

   Sil
 10. Selam.
  Olayları ta başından beri izlemeye çalışıyorum. 63 yaşındayım, eğer İstanbul'a yakın bir yerde olsaydım yanınızda yer alırdım. Ne iyi ettiniz de Taksim'de bulundunuz örnek bir davranış gösterdiniz. Bunu muhafazakar zihniyetin anlaması çok zor. AKP'nin muhafazakar muhalifleri bile Gezi olaylarını AKP gibi değerlendirdi yada sessiz kaldı. Bu zihniyet böyle bir zihniyet, bununla iflah olunamaz oldu bir kez daha anlaşılmıştır. Bir büyük zihniyet devrimi şart. Bu yolda olanlara Allah kolaylık versin. Allah'a emanet olun.
  Metin Akbaş

  YanıtlaSil
 11. Gülsen NURDOĞAN, "MEDENİYYET FİYASKOSU" başlığı altında şunları da yazdı:

  "Bunlardan birisi adaletli devlet başkanıdır. Biz bunu başbakanımızda görüyoruz. Dileriz Allah ona ve kurmaylarına daha fazla güç ve iktidar versin de yeryüzüne Hz. Ömer gibi tam şekliyle adalet getirsin. Dünyanın her köşesinde ölen, öldürülen mazlumların, zayıfların intikamını onun eliyle aldırsın."

  Adaleti muktedirin kişiliğinden bekleyen ve ona "dokunmak ibadettir" diyebilen tabanına, ateiste bile anlatabildiğiniz mesajınızı nasıl ileteceksiniz? Allah yardımcınız olsun..

  http://www.habername.com/yazi-gulsen-nurdogan-medeniyyet-fiyaskosu-9827.htm

  YanıtlaSil
 12. İhsan Bey,

  Sizi uzun süredir takip ediyor ve kitaplarınızdan ve TV programlarınızdan faydalanıyorum. Karadeniz TV deki son ekranı karartılmış programınızda, Başbakanı eleştirirken Akp yi bunun dışında tutmanız hatta, seçmene Akp ye yine oyunuzu verebilirsiniz yollu göndermeler yapmanız ve bunu tekrar tekrar ifade etmeniz kafamı karıştırdı.Sanki zulüm sadece başbakanın şahsında şekillenmiş, Akp de başka kimsenin bunda sorumluluğu yokmuşçasına bir yaklaşım. Bir de bizim semtin tavukları kötüde olsa bizim kümesten kaçmasın gibi bir yaklaşım, içten içe savunduklarınızla çelişir bir tavır...

  Akp yi başbakandan soyutlama çabanızın altındaki sebebi merak ettiğimi ve fikirlerinize değer veren bir insan olarak açıklama beklediğimi ifade etmeliyim.

  Saygılar sunarım.

  Fırat Gül

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle bir türkiye portresi çizmiş ki sanki recep tayyip erdoğan astığı astık kestiği kestik 10 yılda kaç başı açık üniversiteye alınmadı kaç tane CHP zihniyetindeki adam bu ülkede iş yapamadı fabrikası kapandı kaç kişi fişlendi kendisi ebuzer gibi yaşamayı gaye edinmiş olabilir ebuzerin kim olduğunu bilmeyenler açıp okuyabilir ama kusura bakmasın ihsan bey ne devlet işinden ne ekonomiden ne mücadeleden anlayacak çapta bir adam değildir almış da şimdiki durumu 28 şubatla karşılaştırıyor sen nerde yaşıyorsun hangi objektif gözle bakıyorsun resmen kullanıldın şimdi de bu hatanı sözlerinle telafi etmeye çalışıyorsun recep tayyip erdoğanın kimseye zulüm falan yaptığı yok bunlar kuyruklu yalan ekonomi ilişkilerine gelince kusura bakma devlet işlerini sen anlayamazsın oturduğunuz yerden konuşmakla devlet işi yürümez

   Sil
  2. Zatıaliniz konuşarak düzeltmeye çalışıyor. Ahkam keserken başkasına kesme demek pek bir komik durmuş.

   Sil
 13. size twitterdan kızdım zira sizi her hafta dinliyor ve okuyordum. ama bu duruşa anlam verememiştim. ama açıklamalarınızdan razı oldum.
  sağolun

  YanıtlaSil
 14. Bunu yayınlamanız için göndermiyorum. Yayınlamazsanız iyi olur.

  S.ALEYKÜM İYİ ÇALIŞMALAR BEN KASTAMONUDAN YUSUF ŞEKERCİ RECEP HOCAM KAFAMA TAKILALAN AŞIĞIDAKİ SORULARI CEVAPLAYABİLİRMİ CEVAPLARSA ÇOK SEVİNİRİM.CEVAPLARINI yusufseker37@gmail.com adresine gönderir misiniz.
  SORULAR

  1-Sabi Küçük çocukların sakat doğması, hastalanması ızdıraba ve felaket maruz kalmasını bir türlü aklım almıyor. Bunu bana ayetlerle anlatırmısınız.
  2-Birçok peygamber zamanında inkârlarından dolayı kavimler helak olmasına rağmen, Aynı Şeylere peygamberimiz de maruz kalmasına rağmen neden helak olayı gerçekleşmemiştir. Peygamberimiz içindeyken demeyin çünkü diğer peygamberlerde onların içindeydi. Uyarı geldiğinde hepsi bir şekilde o bölgeden uzaklaştı. Peygamberimizde uzaklaşa bilirdi. Helaklarını bile istemelerine rağmen helak olmama nedenlerini bana ayetlerle anlatırmısınız.
  6-Rufailerin ve bazı inançlı ve inançsız kişilerin gösterdiği olağanüstü şeyleri yapmaları mucizemi kerametmi nedir anlayamıyorum bunu da açıklarsanız sevinirim.(vucutlarına şiş geçirmesi, ateşin vücutlarına bir etki etmemesi gibi olaylar )
  5-Hz.isanın babasız dünyaya gelmesini anlatan ayetin nüzul ortamıyla bağlantısı nedir?
  Ne olmuşta Allah bu ayeti göndermiş
  Neden Hz .İsanın babasız doğmasını istemiştir.
  Günümüzde bu ayeti hangi olaylarla bağdaştırmalıyız.
  İşte gördünüzmü günümüzde de babasız çocuk doğurabiliyor mu demeliyiz.
  6-Kuranda geçen Allahın dilemesi, istemesi, izni kelimelerini nasıl anlamalıyız.
  7- Allah dilediğine rızkı verdiğine göre çalışmaya gerek yokmu?
  Allah rızkı dilediğine bol verir, (dilediğine de) kısar. Rad
  (26)
  Şüphesiz Rabbin, dilediğine rızkı bol bol verir ve (dilediğine) kısar. İsra
  (30)  Demek ki Allah, kullarından dilediği kimselere rızkı bol verir ve (dilediğine) kısarmış. Kasas(82)

  Allah'ın, rızkı dilediğine bol verdiğini ve (dilediğine) kıstığını görmediler mi? Bunda inanan bir toplum için elbette ibretler vardır. Rum (37)


  8-Müslümanlardan günahkar olanlar ahrete nasıl bir uygulamadan geçeceklerdir.Cehennemde cezaları çekip cennetemi girecekler.
  9-Hz.Musanın bir adamı öldürmesi olayını nasıl anlamalıyız. Aşağıdaki ayetlerden dolayı kafam karışık
  (Musa) Halkının haberi olmadığı bir zamanda şehre girdi, orda kavga etmekte olan iki adam buldu; bu kendi taraftarlarından, şu da düşmanlarından. Derken taraftarlarından olan, düşmanlarından olana karşı ondan yardım istedi. Bunun üzerine ona bir yumruk attı ve işini bitiriverdi. (Sonra da:) "Bu şeytanın işindendir; o, gerçekten açıkca saptırıcı bir düşmandır" dedi. (Kasas Suresi, 15)
  Gerçek şu ki; şeytanın, inanan ve yalnız Rablerine tevekkül eden kimseler üzerinde bir hakimiyeti yoktur. Nahl (99)

  “Şüphesiz, (gerçek) kullarım üzerinde senin hiçbir hâkimiyetin olmayacaktır. Vekil olarak Rabbin yeter!” isra:65

  10-"Andolsun ki cehennemi hem cinlerden, hem insanlardan (suçlularla) dolduracağım" sözü kesinleşti. HUD:119.

  AYETİ AÇIKLARMISINIZ. PEYGAMBER GÖNDERMEDİĞİ KİMSELERE ALLAH AZAP ETMEYECEĞİNİ SÖYLÜYOR CİNLERİN PEYGAMBERİ KİMDİR.

  MÜLK YAZILARI VE İHYADAN İNŞAYA İSLAM DÜŞÜNCESİ KİTABINISDAN DA BİR ADET GÖNDERMENİZ MÜMKÜN MÜ
  KOLAY GELSİN ALLAHA EMANET OLUN…


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başörtüsüne önyargılı yaklaşıldığı zamanlarda, sizin Gezi'de göstermiş olduğunuz empatiyi gösterememiş olmaktan dolayı utanıyorum. Eski gençliği yargılamadınız, tam tersine kucakladınız.Mükemmel bir seçim yaptınız, bir çok "aydın(!)" geçinen insanın ulaşamayacağı ve kıskançklıktan çatlayacağı bir konuma yükseldiniz insanların gözünde. Varolun !

   Sil
 15. iyiki varsiniz. Her biji

  YanıtlaSil
 16. GÖZÜN AYDIN İHSAN

  gezi parkın daki tezgah mısır da gerçekleçti.

  amacınıza mısırda kavuştunuz.

  ALLAH seni islah etsin diyeceğim ama sen islah olmazsın.

  YanıtlaSil
 17. Ülkemizde ki temel sorunların sebebi olan paradigma şu an az da olsa 10 yıldır iktidar alanı dışına itilmiş durumda. Bu itilme sandıktan çıktı. Tencere tavayla istemeyüzlükle iktidar el değiştirmedi. Yada iktidar Sn. RTE ye babasından kan yoluyla mirasta geçmedi. Bu durumu hazmedemeyenler iktidarın mini hataları üzerinden gezi parkında maksimum darbe girişiminde bulunmaya çalıştılar. Bunada halk hareketi dediler. Sn. Eliaçık haklı eleştirileriniz ne yazık ki tüm sorunlarımızın sebebi olan paradigma sahiplerince kendi yelkenlerine rüzgar yapıldı. Mesela geçen sene lüks oteller önünde yaptığınız iftarlar oldukça önemliydi. Verdiğiniz mesaj eşsizdi. Siz ve arkadaşlarınız o günden bugüne zengin iftarlarında vekillerin görünmesini engellediniz. Eğer bu pratiği tüm ülkede yaymayla ilgili bir hedef belirleseydiniz eminimki başarılı olurdunuz. Bir ayette Allahın boyasından bahsedilir. Mesela düzenlediğiniz iftarlardaki renk bence ayetteki renkti. Sizin iftarlarınıza ateistler, sosyalistler vb. katıldı. O sofrada ben asıl resmi gördüm. Ancak gezi parkında Allahın bahsettiği o renk yoktu. Siz orada gene ateist ve sosyalistlerle bir araya geldiniz işte bu rahatsız edici gönül kırıcı oldu. Mevzu sizin ulusalcılarla, sosyalist vb. diğer gruplarla hangi renge boyanmış bir ortamda bir araya geldiğiniz. Hazır ramazan geldi. Kapitalistlerin suratına tokat gibi patlayan iftarlarınızı Ülke geneline yaymak için çabalayın. Böylece Allahın rengine boyanmış sofralarınızda her telden insanla oturur yemek yer tartışırız. Ama bizleri lütfen gezi parkında yer almadığımız için hakir görmeyin. Saygılarımla

  YanıtlaSil
 18. Sen orda sevişip içki içenlerle berabber kolkola gireceksin, cami yapılmasın diye bağırıp meydanda namaz kılacaksın inönü nün servetine sahip çıkıp mazlumun karşısındauracaksın...sonrada yarrak kafalı gibi çıkıp allah kitap diyeceksin ulan sen inanan adamı dininden edersin. namaz ibadet değildir dedin sen ritüeldir dedin. orospunun çocuğusun sen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağzının ayarı olmayan adamdan Müslümanlık dersi alınamayacağını artık ateist bile biliyor, kesin sesinizi siz. Sevişmek günahsa sen nasıl oldun diye sorarlar adama, babanı ve anneni mi bıçaklayacaksın yoksa? Dini nikah der 4 kadın alırsınız, çoluk çocuğa sarkanı korursunuz işinize gelmez dini nikah yeterliliğinin özgür sevgiyi kutsadığına inanmak bu sefer. orospu dersiniz sevdiğini öpene orospunun çocuğu dersiniz dini şahsi ve bencil çıkarlar için kullanmayı,alet etmeyi reddedene. O yüzden diyorsun namaza saldırdı, yat kalk tamam, ahlak adalet ondan önemsiz sana göre. Sen zaten dinden çıkmış küfür içindesin, sana mı kalmış hoca ya din dersi vermek Keleş.

   Sil
  2. kem söz sahibine aittir bu bir. camide sevişeni gördün mü bu 2. cami bahçesi, camiye aitse imamların evlerinde olunca niye ses çıkarmıyorsun o alanda Allah-u Teala (c.c.)'ın evi değilmi bu üç. inönünün ne serveti varmışta sizi bu kadar mazlum etmiş. Adamdır insandır yaptığıyla ettiğiyle bu vatana bir hizmette bulunmuştur diyemiyorsun. Yoksa kurtuluş savaşından kalan bir kuyruk acın mı var? bu da dört. Kuranı kerimde namaz kılın emri vardır, rükü secde gibi namazın belli hareketlerinin adları ile söylenmiştir. Ama çok da açıklamamıştır ki kuran-ı kerim bir ilmihal değildir. İndirildiği vakit peygamberi vardır ve Allahu Teala (c.c.) doğrusunu o bilir namazı peygamberimize öğretmiştir. Bu gün kıldığımız namazın sünnet bölümlerini peygamber efendimiz hiç kılmamıştır. teravih kılmamıştır. Miraç gecesi namaz 50 vakit iken 5 vakite indirilmesi için dua eden peygamberimizdir. gerekçesi ise zor geleceğinden korkmuştur. hem vakit sayısı hemde kılınan rekat sayısı azaltılmıştır. Bu Allahın dileği ile de olmuştur. E ozaman niye bilmediğin hakkında konuşuyorsun. İhsan Eliaçık diyorki, Kıldığımız namazın içerisinde peygamber efendimizin hiç yapmadığı namazlar (farzlar hariç), namazdan sonraki dualar, vs. vardır. bunlar Peygamberimiz öldükten sonra onun baş düşmanının oğlu emevilerin ilk halifesi ve Hz Alinin katili olan kişinin dine kattığı işlerdir diyor ben bunu böyle anladım. sen ne anladın?

   Sil
 19. çok alışılagelmiş konulaqr üzerinden polemik oluşturmaya çalışyorsunuz bence, yaptığınız 1 tane doğru iş 5 tane yanlış işi kotarmaz malesef. bence söylemlerinizde çok daha nazik ve yapıcı olmaya çalışmalasınız (eğer gerçekten iyi bir şeyler yapmak istiyorsanız). başka biryerde söylediğiniz, bir müslümanın cehennemi tercih edebileceğini söylemesi ne kadar samimidir, kime yaranmaya çalışıyorsunuz? lütfen siz de İSLAM'ı kendi emellerinize alet etmeye çalışmayın. Ayet te de belirtildiği gibi " “İnsanlar plan yapar, Allah'ın da bir planı vardır: muhakkak ki, eninde sonunda O'nun planı galip gelir.” bunu untmayın lütfen....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allahın planı var kelimesi kadar tehlikeli bir cümle daha düşünemiyorum.
   ALLAHIN PLANI VARDIR DEMEK ŞU ANLAMLARIDA BERABERİNDE GETİRİR.
   1. Allah mühendismidir ki planlayıp programlayıp insanı yaratsın. Onun sıfatları arasında plancı yoktur. planlı programlı yaşayan insandır. insansı bir eylemi Allaha aftedemezsiniz.
   2.İBRÂHÎM suresi, 46. ayeti'nde Allahın söylediğini idda ettiğin "plan" o plansa o zaman sende Allaha inananlara ve ya Allaha tuza kuran, hile yapanlardansın demektir ki

   Aklını başına Al derim.

   http://www.kuranmeali.org/14/ibrahim_suresi/46.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx


   3. Allaha plan koşmak demekle, her kötü işi Allahtan bilmek anlamına gelir ki en büyük hatada budur. ülkeni bölerler sen kader de ne ise o olur dersin bir şey yapmazsın bu Allahın sana verdiği Akla ve mantığa aykırı harekettir. Çünkü allah insanı yaratır iken Düşünerek doğruyu ve yanlış seçebilme hakkını insana vermiştir. bundan dolayıda yaratılanların en üstünü sıfatını kazanmıştır. ve bundan dolayıdır ki yaptıklarımızın karşılığı olarak cennet veya cehennem ile ödüllendirileceğiz veya cezalandırılacağız.

   4. Allahın ayetini değiştirme kuvetini kendinde bulabilmen konusunda kendinle bir vicdan muhazebesi yapmanı sana tavsiye ederim. Allaha şirk koşuyorsun, ve kurana ve dolayısı ile allaha iftira atıyor olabilirsin.

   5. bence sen Galactica dizisini fazlaca izlemişsin. Cylon ların bir planı vardı.

   Sil
 20. bizim çokbilmiş paradan , mülkten başka bişey tanımazlar sizlere teşekkür etmeleri gerekken suçlamalar , bunlar ne sanıyor dünya bunların etrafında budalılığında herneyse kardeşim konuşurkene bütün düşünce dünyasını , birikimleri , felsefeyi filan suçlamak yakışmaz . Felsefede ahlak , etik felsefesi bölümü vardır hiçmi biçareler yada düşünceye , yaşama bu kadar değer kazandırmışları afaroz etmek herşeyi akepenin köşeleri beraber tutanları bilyor ya sabır hocam bunları takma asıl konu sizlerden beklediğim iki felsefik değere farklı anlamlar kazandırmanız sizin pencerenizden bir kirlenme skalası diğeri doğrunun izafiliği bu iki terim birbirine bağıntılı olarak gözlüyorum sizler ne katarsınız bu düşünce dehlizine

  YanıtlaSil

 21. Siz devam edin lütfen. tektip Komünist ülkelerde olur. Herhangi Bir Müslüman A.K.P li olmak zorunda değildir. A.K.p. İmanın 7.nci şartı değildir.
  Bir kere Siyasetçi açık sözlü olamaz. Çünkü Politika yapıyor. Politika Türkçesi çokyüzlülük' tür. Çok yüzlülüğün en azı : İKİ YÜZLÜLÜKTÜR. sONUÇ OLARAK POLİTİKACI MESLEĞİ İCABI MÜNAFIK OLMAK ZORUNDADIR.

  YanıtlaSil
 22. Siz'i yine de takdir ediyorum Sayın İhsan Hocam ama Dış Mihrak olayına inanmamanıza hayret ediyorum!!!... Mısır, Libya, Suriye vs... ülkeler Si'de baharı mı çağrıştırıyor yoksa???... Çağrıştırıyorsa yazık, göremediğinize üzüldüm... Etmeyin eylemeyin, parktaki insanların çok azı, yeminler olsun ki, Siz'in kadar saf ve samimidir... Çoğu bulanık suda balık avlamak niyetinde olan insanlardır... Madem HAKKI YERİNE koyacaksınız, yakıp yıkmaları ve kırıp dökmelerden de bahsedin de yerinde olsun... Selamlar...

  YanıtlaSil
 23. Ya kardeşim,


  Her zaman mazlumun yanında yer almak gerekir elbette. Sahabe öyleydi. Gezi 'de de aynı şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz.
  Bu işte bir yanlışlık yok mu?
  DHKP-C, TKP, MLKP ve benzerleri mazlumun yanında mı yer alıyordu orada? Ya da CNN, BBC, Alman Örgütleri, Otpor ve finansörler MİGROS, Koç vs. mazlumun yanında yer almak için mi oradaydılar?
  Cami konusunda fazla söze gerek yok. Gördüğümüz görüntüler bize yeterli geldi bile. Ben o zihniyeti tanırım kardeşim.
  Zihniyet derken yanlış anlamayın, inanç, düşünce, dünya görüşü anlamında demiyorum. Yani şunu anlamalı: Gezi 'de herkes mazlumun yanında yer aldığı için mi oradaydı yoksa büyük çoğunluluğu kaybettiğini zannettiği "imtiyazlı" ve George Orwell'in dediği gibi "fazla eşit" vatandaşlık hakkını geri almak düşüncesiyle "devrim" girişimi için mi oradaydı? Bunu ne kadar araştırdınız?
  Halen anlamıyorum. Bende anlama kıtlığı mı var yoksa dünyanın bir çok yerini dolaşmış, onlarca yıl araştırma yapmış ve herkesin komplo teorisi dediği şeylerin bir çoğunun hayli gerçek olduğunu görmüş birisi olarak fazla mı şüpheciyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SENDE ANLAMA KITLIĞI VAR..

   Sil
  2. Darbeci generallerle, 28 şubatcılarla daha kavramları doğru dürüst bilmeyen en saf gençleri, çevrecileri, anarşistleri, solcuları aynı şey zannettiğin için evet sende anlama kıtlığı oluşmuş. Bu anlama kıtlığının önemli bir nedeni de saydığın o büyük sermaye kuruluşlarının aslında daima hükümetin yanında yer aldıklarını görememen,hala 28 şubat paranoyası ile Tayyip i kahraman, partisini mazlum zannetmen. Herkesin bir şeylere komplo teorisi demesinin bir nedeni var hala onu da anlamamışsın, o yüzden anlama kıtlığı var. Bir şey daha var. Alman örgütleri ne? Alman hükümeti baya bir zamandır senin kahramanın ile uyuşulamayacağını farketti, sana ilk nedeni de söyleyeyim hadi. Alman hükümeti ülkesindeki türk ve Müslümanlar ile nasıl entegrasyon sağlanabileceği üzerinde başbakanından işbirliği istediklerinde senin başbakanın onlara düşman muamelesi çekip pişkin gülümsemelerle alaya almıştı. Sen bütün dış politikanı ABD ile iyi geçinmeye programlamış olabilirsin ama aslında ne avrupanın ne de almanyanın sana ihtiyacı da yok, kendini ilgilendirenler dışında başka planı da yok ülken için. İşte o günden beri AKP nin almanya ile ve tabi AB ile ilişkileri soğuk bunu örtbas için şimdi de alman örgütleri komplo teorisi icat ettiler. Sen şunu anlayamıyorsun Almanlar senle ipleri kopunca mahvolmaz bunu çok dert etmezler örgüt kurup tezgahlar tertiplemelerini gerektirecek ölçüde etkin bir güce sahip olduğun rüyalarından çoktan uyanma vaktin gelmiş. Neydin nereye koşuyorsun, ne ara lider ülke oldun, G 20 de olabilirsin ama bu almanları korkutacak kadar güçlüsün demek değil yavaş gel yerler ıslak. ABD ye çatamıyor hükümetin oysa Rusyayı ezip Suriyede istediğini yapamayan ABD zaten seni önce öne sürüp sonra sattı ve sen rezil oldun. Rezil olma sebebin de ABD kayıtsız şartsız seni kollar zannetmendi. Kafa güzel galiba, hangi din ,iman sizi aynı anda mazlum edebiyatı yapmaya ve ABD yi dost bellemeye itip, İsrail ile kalkan anlaşmasını hiç sorgulamadan onaylarken karşıt fikirdekinin lobici olduğunu düşünmeye itebiliyor anlama kıtlığı olmayanlar da bunu anlamıyor.hiç. Ciddi olamazsınız, ya ciddi değilsiniz küçük çıkarlar için demogoji yapıyorsunuz ya da ciddi bir anlama kıtlığı probleminiz var.

   Sil
 24. İhsan Hoca‘yı dinledikçe okudukça iyi ki müslümanim elhamdülillah diyorum ama tayyoşla fetoşu gördükçe ateist olasim geliyor.

  YanıtlaSil
 25. ZENGİN DİNDAR8 Temmuz 2013 16:35

  AYAAĞI KOKAN KOKARCALAR BİRBİRİNİ AĞIRLARMIŞ HADİ ORDAN İDEALİSTMİŞ , DÜNYAYI KOTARACAKMIŞ HADİ ORDAN SANAMI KALMIŞ KOKARCA İHSAN ALIAÇIK , DİĞERLERİ , ATATÜRKCULAR , DENIZ GEZMİŞ // r. ihsan eliaçık , eren erdem , diğer mücahit geçinen sözümona zamane aklıevvelleri ne bu solcu tiripleri adam olsanız köşeyi dönseydiniz , hep ağlıyorsunuz , zenginlere laf ediyorsunuz yakışmıyır servet düşmanları demekki şansınız yok ,Allah bunu reva gördü . Yok rebezeymiş yok ebuzermiş hadi ordan istanbulda ne kadar ağzı kokan , baldırı çıplak , işe yaramaz kimmse varsa mürit etmişsiniz . dünyayı , islam alemini , yoksulu falan filan sizmi kotaracaksınız yolcu yolunda , bu sollcu dinsizler sizleri kandırıyor sanki onların zeengin tabakası , üstün azınlığı yokmu sadece islammı , gidin sizler gibi ayağı kokan , bişey başaramayan solcularla tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş , müslümanda olsa seküler nasıl zengin olursa olsun biz zengin , devlete , hükümete hükmetmiş adamı severiz , solcunun , dindarın , ülkücünün falan çıplağını sevmem sadece vuruşmalarını severim biraaraya gelseler boğarız onları biraraya gelemezler kafalarrı çalışmaz sermaye , azınlık iyidir , ekmek , aş verir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sende hırsız Dindarlardan mısın

   Sil
  2. zengin dindar kardeşim sen şöyle 15-20 kuranı kerim mealinden yasin süresini bir oku. orada seni aynen tasvir eden bir Allah var. Ama senin inandığın ve benim de inandığım o Allah diyor ki, cümle malı mülkü ben ol dedim yarattım seni bekçi kıldım sana fazla geleni dağıtmakla seni mükellef kıldım diyor. Ama dünya malına tamahkar olanların cevabı nedir yasin süresi 47. ayetinde geçiyor. Aynen senin dediğin gibi, Allah senden önce söylemiş ne yazık ki.
   Onlara, “Allah’ın sizi rızıklandırdığı şeylerden Allah yolunda harcayın” denildiği zaman, inkâr edenler iman edenlere, “Allah’ın, dilemiş olsa kendilerini doyurabileceği kimselere mi yedireceğiz? Siz ancak apaçık bir sapıklık içindesiniz” derler.

   http://www.kuranmeali.org/36/yasin_suresi/47.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

   Sil
 26. "Velev ki dış mihrakların, din düşmanlarının ve darbecilerin emellerine alet olduk-ki buna asla inanmıyorum- niyetimiz o olmadığı için, o “ilkenin” hatırına duruşumuza saygı gösterilmeli." demişsiniz. Olaylar çığrından çıksaydı, insanlar birbirine girseydi, ülkenin geleceği rehin altına alınsaydı, sırf böyle düşündüğünüz için günahsız mı olacaktınız. Mısır'da bu hastalıklı düşünce ile meydanlara inenlerin sebep olduklarına bakınca hiç mi vicdanınız sızlamıyor. Gezi parkında ana avrat sövgüler düzenlerin, ortalığı ateşe verenlerin, hadi de ki camide içmeyen ama dudak dudağa öpüşenlerin, ortalığı kırıp dökenlerin hiç suçu yok ta siz haklısınız öyle mi. Efendi, şiir gibi yazılar yazmak yetmiyor, biraz da akıllı olmak lazım. Muhalif olmak iyidir ama bize muhalif değil akıllı muhalifler lazım. Adam ne demiş. "Aptal dostum olacağına akıllı düşmanım olsun".

  "Kendisine saldırıldığı söylenen başörtülü kadının ifadeleri şüphelerle dolu." demişsiniz. Ne bekliyordunuz. Bu kadıncağızın televizyonlara çıkıp hüngür hüngür ağlamasını mı. Siz erkeklik gururunuzu incitecek bir hakaretle karşılaşsanız (örnek vermeyi çok isterdim ama bu kadar yazabildiğinize göre örneğimi de hayal edebilirsiniz.) televizyonlara çıkıp bu utancınızı teşhir mi ederdiniz.

  Sizin yazılarınızı okuyupta şak şak edenlere de hayret ediyorum doğrusu. Türk dizisi seyreder gibiler. El insaf beyler biri kitap satmak için artistik muhalefet yapıyor, siz de ona el çırpıyorsunuz. Sayın İhsan Eliaçık'ın yaptığını Halk TV'de yapıyor Önce haber yapıyor sonra da atatürk posteri ve bayrak reklamı giriyor araya. Sayın Eliaçık'ta gözünüze sokamıyor ama hemen sayfanın altına koyuvermiş reklamları. O kadar yazdık buyrun bunlarıda alın demiş.

  YanıtlaSil
 27. SAYIN ELİAÇIK SİZDE SÜSLÜ CÜMLELER VE YAZININ GÜCÜYLE GİZLENİP BİRİLEİRNİ MAŞA OLUYORSUNUZ.AMACINI ZDİKKAT ÇEKMEK . POPÜLERLİĞİNİZ AZLDIĞI İÇİN TELAŞ İÇİNDE DİN DÜŞMANLARIYLA BİRLİKTE HAREKET EDİYORSUNUZ. EVDE BABSINI DİKKATİNİ ÇEKMEK İÇİN EV EŞYALARINA ZARAR VEREN YARMAZ ÇOCUK GİBİSİNİZ. RUHUNUZDA VANDALİMZ KOKSUU VAR. ALLAH SENİ ISLAH ETSİN.MÜSLÜMANLAR AVERECEĞİN ZARALRDAN KORUSUN.

  YanıtlaSil
 28. Selamün Aleyküm,
  Bu duruşunuzdan dolayı sizleri tebrik ediyorum, sizi seviyoruz, Allah razı olsun.

  YanıtlaSil
 29. ihsan eliaçık türkiye islami hareketi içerisinde aradığı iktidarı bulamadı şu an durduğu yerin en temel sebebi bu. bununla birlikte bir diğer önemli vaka ise karmakarışık çelişkilerle dolu ve gereksiz zorlamalar la dolu cümlelerinin içinde tepkisel reflekslerden başka bir şey yok açıkça islamcılara kırgınlık ve sermaye karşıtlığı belkide yaşanmış ekonomik sıkıntılar. son olarak klasik olan bir durum bütün Allah ve Resulünün düşmalnarı için ihsan cici diğerleri kaka hocam yanlış yerde duruyorsun hadi özgün duracaksan da o durduğun yer değil herşeye rağmen sana kıymet vermiş talebelerin vardı. şimdi kim o yanındaki garip tipliler izzet ve şeref Allahındır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Resulu Tayyip olanlar İslamdan bahsediyor ülkemde. Hem üçkağıtçı, hemde bir o kadar enteresansınız. Dininiz imanınız para olmuş, tanrınız para, yoksul çapulcu, talanı reddeden sermaye düşmanı ve bunun sizin için anlamı servet yani allah düşmanı. İnsabnları kılık kıyafete göre seçen tiplerine göre değer biçen adamlar süper Müslümanlar olmuş kendilerince. İlginç, bu konudaki son mülakatta da tanrının karşısında bu savunmayı yapabilirsin eminim. Sakın siz olmayasınız yanlış tarafta duranlar ziraq benim bildiğim güzel giyimli Ebu Süfyan ve çevresi değilk, garip tiplerle takılan muhammed di islamı tebliğ eden, ben mi yanlış biliyorum?

   Sil
 30. Fikren antikapitalist olmakla beraber kapitalizmin içinde ona ayak uydurmaya çalışarak yaşayan, fikren Allah konusunda şüpheci ve din konusunda (neredeyse şüphesiz) inançsız olan, ancak kendi inancı dışındaki kimsenin hakkına, özgürlüğüne müdahale etmeyen tüm inançlara saygıyla yaklaşan, fikren iyi ve kötünün salt sınırlarına inanmasa da kendi hayatı boyunca belli belirsiz oluşmuş sınırlarla hareket etmeye çalışan, maalesef iyi ve kötü arasındaki keskin sınırlara inanan insanlardan daha zararsız olduklarını gözlemlediğim, adı olmayan, belki olması istenmeyen oldukça bireysel yaşayan ve daha fazla özgürlüğe asla hayır demeyecek bir kitlenin içinde olduğumu ve bu kitlenin sizin gibi düşünen insanlara saygıyla yaklaştığını düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sanki beni anlattın..acaba bunları ben mi yazdım diye düşündüm:) eline sağlık..

   Sil
 31. ihsan bey merhaba,
  Bugün sayın başbakanın size dava açtığını okuyunca, sitenize gelip sizin düşüncelerinizi okudum. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar dedikleri ne kadar doğruymuş. ALLAH herzaman doğruların yanındadır. İnşallah insanlara doğruları anlatmakta başarılı olursunuz. Saygılarımla

  YanıtlaSil
 32. cahılın , kötünün , zalımın , çokbilmişin falan sağı , solu , dindarı , inanmayanı filan farketmiyor doğru heryanda doğru yada yanlışa yanlışa demek akılcılık densede hakta ,tabiatçıda vesaireside böyle bilmeli bendendendir , çıkardandadır demeyen kaç kimse hocam

  YanıtlaSil
 33. Sayın İhsan Hocam Sizleri yazılarını makalelerinizi heyecanla bekleyip okuyan birisi idim ancak kendinize göre çizginiz var buna da eyvallah tabiki şak şak çıda olmamak lazım iktidarın her yaptığı doğrudur destekleyelim de demiyorum ancak yukarıda sıraladığınız güruha da kendince haklılık payı var memleket elden gidiyor ülke nerdeyse iç savaşa girecek adamlar esnafın kapı kayıt koymuyorlar devlet malı hak getire siz daha iktidarın sopasını tutarım diyorsunuz el insaf kimse bu milletin zekasıyla dalga geçmesin size göre cahil birisi olarak ben bunları görüyorumda sizin basiretinizmi bağlandı normal zamanda sonuna kadar eleştirin eyvallah ben de senin gibi eleştiriyorum ancak şimdi konu vatansa gersi teferruattır. ilkesi ile hareket etmeliyiz siz söz de alimsiniz siz olayları suhulete sükûnete davet etmeniz gerekirken siz de ülkeyi bir kaşık suda boğmak isteyenlerin safına geçmişsiniz söz de ezilenin yanında bu kılıfları geçin ihsan bey yoksa uyuyan hücreler mi var

  YanıtlaSil
 34. Sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki, sen de yaşa. Hele bir de onun gözüyle gör şu fani dünyayı. Herkes beyaz olsa, o zaman beyazı fark edemezsin ki. Değil mi? Ve yahut da siyah. Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini. Beni ben yapan yegane şey, benden olmayandır. O yoksa, sen de yoksun. Ne anlamın kalır ne rengin belli olur, ne de tadın.”
  Hepsi bu kadar işte... ’Senden’ olmayan yoksa sen de yoksun.. Sizi tanımaktan çok mutluyum

  YanıtlaSil
 35. siz varya taşark , avam müslümanları varya çevreyi kirletıyorsunuz , tıpkı bu allahsız solcu gavatlar gibi hepinizi toplayacan atacan denize vatana , bayrağa faydanız yok . solcu dinsiz gavatlar gibi konusuyon yok beraber mücahittik zamanında beraber decvrimciydik hadi ordan taşralı dişleri kalayla kaplı çıngene berabermi kazandık , geçmişşte beraber yoksulduk sonra biz zengin oldık sizler kenar mahalelerde temiz oğlan tiripleri , abilik , mahalenin kızlarına tokundurtmam havaları , solculuk , mücahitlik havalarına devam edin ama çevreyi kırletmeyin . Eskiyi geri getirmeyiz , demokrasi getirmedikmi daha ne istiyonuz vefasızlar ,bırakın bu eşitlik , dayanışma havalarını kaderinize riyayet edin , yolda görsem selam vermem aynı yerde oturmak elit müslünanan poopiletesini düşürür farkımız far seküler zenginlerle ibadetimizi an bean yapıyoz , zikrimizi , sadakyı veriyoz ya o allahsız zenginler hadi ordan kell ihsan cemaatın bişeye tyaramaz , işsiz güçsüz , serseri takımı hadi ordan , engüzel şeylere müslümanlar laiktir siz gidin gecekondularınıza aman merkeze gelmeyin , ayılar , taşra mücahitleri , ağır aabileri

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önce bir nefes al... Sakin ol.. Başbakandan bile ateşlisin. Bu ülke onlarca sene iktidarda kalan çok hükümetler gördü. Akp 10 sene kaldıysa bunun bir kısmı bu ülkede muhalefet kültürü olmamasından bir kısmı ise acımasızca siyasi rakiplerini yoketmesinden ötürü. 10 sene de kibriniz ve küstahlığınız ve cesaretiniz fazlaca artmış.

   Sil
  2. Bilader bu kadar müslümansan eğer bilirsin bir kişiyi yada kişileri Allahsızlıkla, dinsizlikle imansızlıkla itham etmek, çok tehlikelidir.

   Çünkü bunu yaptığında sen bu dünyada kıyameti kopartıp, insanları yapgılayıp cezasını vermiş oluyorsun. o halde zamanı gelince Allah (c.c.) Sana şu soruyu soracaktır. Sen mi yarattın, yoksa seni ben mi yarattım. Sen misin Allah yoksa ben miyim Allah.

   Kendini Allah yerine koyup bu dünyada birilerine Allahsız diyen kişi bilerek bilmeyerek sinirle gafletle ne olursa olsun Şirk koşuyor olabilir.

   Bence Aklın başına al.

   Sil
 36. Çevremde o kadar çok din için dinden sapmış insan var ki onları gördükçe, onlar kendilerine "Elhamdülillah Müslümanız" dedikçe, ben kendime Müslümanım diyemez oldum. Konuşmaları dinledim, yazılanları okudum. İnsanların içi kin ve nefret doluydu. İnşallah'la başlayıp beddua ile cümlelerini bitiriyorlar. Siyasi partiyi desteklemelerine bir şey demiyorum ki vakti zamanında bende aynı siyasi partiye destek verdim. Fakat gözleri olup görmeyen, kalbi olup hissetmeyen insanların sırf dini yükümlülükleri yerine getirdikleri için (beş vakit namaz bile değil sadece Cuma'dan Cuma'ya gitmeleri) kendilerini ak kaşık görmelerinden çevrelerinde olup bitene aldırış etmemelerinden bıktım usandım. Ben, bir deist olarak teoride çoğu Müslüman'dan daha Müslüman'ım ve bu beni rahatsız ediyor. Bu güne kadar hiç bir insanı ayırmadım çevremde agnostikte mevcut Müslüman'da. Bunu niye yazıyorum? Çünkü siz düşündüğüm gibi ve bence olması gerektiği gibi bir Müslümansınız (Haşa bu kararı vermek bana düşmez tabi öznel bir düşüncedir bu). Ve keşke bu güne kadar etrafımda hep sizin gibi kişiler olsaydı.

  YanıtlaSil
 37. Müslümanların zengin olmasından neden rahatsız oluyorsun İhsan?10 yıldan beri müslümanlan insanların oylarıyla gelmiş hükümete neden nefret kusuyorsun?İmam hatipleri kapatan,başörtülüleri üniversiteye sokmayanlarla neden işbirliği yapıyorsun?Yoksa sen de mi Zekeriya Beyaz,Abdülaziz Bayındır benzeri kartel medya hocalarından mısın?Senin ne olduğunu,ne yapmaya çalıştığını herkes biliyor.28 Şubatları hiç yaşamamış gibi konuşuyorsun.Unutma haklı kafir yoktur...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zenginlik hirsizliktir..baska türlü de zengin olunamaz..siz müslüman zenginseniz ve infak etmiyorsaniz hirsizin önde gidenisinizdir onun icin bu adam belki de bir gercege dikkat cekiyor..ayrica kimin kafir olduguna nasil karar veriyorsun ey alim?ya senin alim dedigin allah katinda kafir cikarsa?hakliliga karar vermek allahtan baska kimin elinde?zengin olan müslümanlar degil fakir müslümanlarin kanini emen kenelerdir...

   Sil
 38. Onur,Seref,Haysiyet,Adalet,Cesaret, Saygi, Sevgi,Ozveri, Insani sevmek,Dogayi sevmek,sizin gibi boyle kalitede insanlarimizin sayisi artikca yasanilasi ve guzel bir ulke ve dunya yaratabiliriz. Tesekkurler Ihsan Eliacik.

  YanıtlaSil
 39. Eğer müslümanlık sizin dediğiniz gibiyse ben müslüman değilim. Sizin zamanımızın BEL'AM ı olduğunuzu düşünüyorum. bakınız
  http://kuranneslifecr.blogspot.com/2009/09/kuranda-belam-karakteri.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2BEL’AM karşımıza bir devlet alimi,resmi ideolojinin alimi olarak karşımıza çıkıyor.Bel’am din pazarlamacısıdır ama bu Allah’ın dini değil,afyon haline getirilen bir dinin pazarlamacısıdır.Bu yüzden Bel’am tipli kimselere karşı Müslümanlar uyanık olmalı"..demissiniz blogunuzda
   ee simdi insaf demek isterim..yorumu temmuzda yazmissiniz size Ekim de yanit verebiliyorum cünkü bu fikirlerle yeni tanisip inceliyorum..yahu bu adamin neresi resmi ideolojiyi savunuyor?bir örnek verin.. hadislerle ve türlü ibadet ve yorum uydurmalari ile dini icinden cikilamaz ve allahtan soyutlanmis bir hale getiren sünni/selefi/wahhabi ne derseniz deyin güruh degil de esitlik islamin özüdür diyen bu adam mi din pazarliyor?belki de islamin böyle paylasimci,hosgörülü ve farkli yorumlanir bir tarzi oldugunu gösterdigi icin sizin geleneksel islam yorumunuzun tepkilerini aliyor..Kuran daki Infak kelimesini bile islerine geldigi gibi yorumlayan geleneksel islamcilarin hangi biri sizce BELÀM?3 VAKIT NAMAZI 5 E CIKARIP ICINE KAFALARINA GÖRE SÜNNETLER EKLEYENLER MI::PEYGAMBERIN AGZINDAN LAFLAR UYDURUP allahin sözünün önünde servis edenler mi?peki acaba siz nasil müslümansiniz?alevileri kesenlerden mi?esir aldiklarini dograyanlardan mi?sakal birakip misvak kullanmayi paylasmanin önünde gören ,kendini simdiden cennetlik ilan edenlerden mi?

   Sil
 40. sende var bir arıza o kesin

  YanıtlaSil
 41. ihsan eliaçık Allah içimi biliyor ya sizin bu oluşumunuz ilk ortaya çıktığında az da olsa içim kıpırdandı ve işte benim gibi düşünen bir topluluk der gibi olmuştum lakin şu aralar o düşüncelerimden dolayı günah işlemiş gibi bir duygudayım ve Allaha dua ediyorum tevbe istiyorum.. neden mi?? ben sizin din düşmanı bir topluluk olduğunuzu hiç tahmin etmemiştim..gezi parkı olayları falan değil benim takıldığım nokta..senin gibi sözümona ilahıyatçı geçinen bir zatın Allahı peygamberi kuranı meleği cini yani dinin en temel unsurlarını inkar mahiyetinde söylemlerde bulunman bunlarıda kendince yenilikçi islamın aykırı çocuğu gibi bir hava içinde vermeye çalışman..biraz ALLAH TAN KORK İHSAN. bu din 1400 yıldır aynı din ve değişmez... sen safsataların seni şaklaban yapar ama din değişmez. iftar içkiyle açılmaz ihsan. siyaset dinde yoktur ihsan. sen seni destekleyenlere bak yanlış yolda olduğunu farkedeceksin zaten ihsan.Allah seni ıslah eylemesin ateşinde yaksın ha yaksın ihsan.zaten sizin gibi ebu cehiller islama en büyük kazığı atmaya çalışmıştır ancak o kazık bumerang gibi kendilerine dönmüştür ve dönecektir.. sen müslüman dünyasının bir ebu cehilisin.başkada bir anlamn yok senin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Fatih Keskin Yazınızı Okuyunca Üzüldüm.Bir İnsan ki Düşünün Başkalarının Düşüncesi Ve Duygularını eleştirmek Yerine Onlara Hakaret ve Bedddua Etsin.Yazık ki Ne Yazık.Asla Sizden Biri Olmayacam Fatih Bey.Siz İnsanlıkla Bağdaşmayan Bir Düşüncedesiniz.Başkalarının Yakılmasını İstiyorsunuz Ne Yazık.Doğruları Allah Biliyor Ve Gün Gelince Uygun Cezayı veya Ödülü Kendisi Verecek Çok Şükür ki O Noktada Siz Sadece Günahları ve Sevapları İle Bir Kul Olacaksınız ,Sizin Ve sizin Gibilerin Söz Hakkı Olmayacak Çünkü Allah Gerçekleri Bilir...İhsan Hocama Saygı Duyuyor Ve Düşüncelerinin Çoğuna Katılıyorum.Keşke Biz Müslümanlar İçimizde Olan Cahilleri Aydınlatabilseydik. Allah'tan Bir Dileğimde İnsanların Gönül Gözünü Açması ve Yanlışlardan İnsanları Uzak tutması...

   Sil
 42. AH BE HOCAM, NE GEREK VARDI ?

  Ah be Hocam ne gerek vardı bu söylemlere ?
  Her şey ne güzel gidiyordu.

  Zaten zengin – fakir ayrımı Allah’ın takdiriydi, ne gerek vardı eşitliğe ? Tek eşitlik ölümdeydi ya, zenginin çocuğu da maden ocağında teri kömür ateşine benzin olan emekçi ile aynı biçimde ölüyordu …

  40’da 1 zekat verirsin, fitre verirsin, arada bir de sadaka … Ne güzel yetiyordu. Kalan nasılsa faizsiz birikime, dövize, altına, gayrimenkule gidiyordu. Sokak çocukları, öksüzler, yetimler zaten devletin işiydi. Tam laik yaşıyorduk, din bizim, sorunlar devletindi nasılsa …

  Ah be Hocam ne gerek vardı şimdi merhametin dinin özü olduğuna falan. Zaten Aleviler, Kürtler, anarşistler, komünistler dinsizdi, bunlar da merhamet hiç olmazdı. Gerisi zaten % 99 müslüman. Namaz var, oruç var, yeter … Kalan % 1 nasıl bir güçse; töre cinayetleri, kadına şiddet, rüşvet, yolsuzluk, haksızlık, usulsüzlük, ete kiremit, peynire toz karıştırma, merdiven altında tatlı, pislik içinde ekmek imali, işkence, sansür, sigortasız çalıştırma hep bu % 1’den geliyordu …

  Ah be Hocam, ne gerek vardı dinin yeni bir bakış açısı ile yorumlanmasına ? Paşa paşa yaşıyordu imamlar. Cuma vaazında suya sabuna dokunma yeter, ne gerek var eşitliğe, özgürlüğe, alınterinin önemine. Salla başı, al maaşı. Türban serbest mi, kuran kursu çok mu, camiler pırıl pırıl mı, yeter … Okullarımız dökülüyormuş, öğrencilerimiz okumak için çalışmak zorundaymış, insanlar halk ekmek önünde kuyruk oluyormuş, yoksul-zengin gelir farkı sürekli açılıyormuş kimin umurunda ?

  Ne güzel yerleşik düzenle kardeş kardeş yaşıyorduk. Din ayrı, iş yaşamı ayrıydı. Lüks otellerde iftar yapıyorduk. Faiz yemiyorduk ama malımız, mülkümüz her gün artıyordu. Kürtler terörist allahsızlardı, onları öldürmek cennetin kapısını açardı, dini bizden iyi bilen de yoktu nasılsa, devlet babaydı ve müslümandı. Çok gerekirse diyanet fetva verirdi nasılsa. Kul hakkı, yetim hakkı nasılsa bizden uzaktı. Türk’tük, müslümandık. Allahsız komünistler yoğurt beyaz dese inanmazdık. ABD bizim büyük ağabeyimizdi. Severdi bizi, ne demek 6. filoya karşı çıkmak, biz bugüne bugün ABD’nin desteği ile ayaktaydık. Öldük onun için Kore’de, yine ölürdük. Dehşetli milliyetçi, huşu içinde müslüman, Amerika’ya hayran, özel teşebbüse meftunduk. (Haluk Gerger)

  Ne yaptın be Hocam, her şeyi berbat ettin. Şimdi bu karda kışta kim kalkıp uğraşacak eşitlik, özgürlük, adaletle … Paşa paşa yaşıyorduk ne güzel … Din, sadece bizim tekelimizdeydi … Ah be hocam, ne yaptın sen ?

  Serdar Cem Aktaş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüreğine eline sağlık gardaş, ne güzel özetlemişsin :)
   Şükrü.

   Sil
 43. I- Açıklamaların gayet tutarlı. Tepkilerden görülüyor okumadan eleştirenler ve cevabı senin açıklamanda olmasına rağmen yine de soranlar olmuş :) Ne tuhaf, dinsiz ateist diye suçlananlar daha objektif değerlendirirken; CENNETLİK OLDUĞUNDAN EMİN bir kısım MENKIBE destekli GELENEKÇİ DİN mensupları; ŞABLON SUÇLAMALARLA SANKİ din gününde hesap vereceklerden değil, hesap soracaklardan oldukları zannı galibiyle ALLAH KİTAP ADINA sana VERMİŞ VERİŞTİRMİŞ. Eee haklılar çünkü HERKESİN HESAP VERMESİ GEREKTİĞİNİ HATIRLATMAK ve ONLARI AYIRT ETMEMEK "güya kurtulmuşluklarından emin TÜNEL KALIP TOKİ BİNALARI GİBİ BİRBİRİNE BENZEYEN TİPLERİN hiç karşılaşmadıkları bir durum. Bir hususu düzeltmek isterim, "Ak Partiye oy verdim ve Gezi Parkındaydım" diyebilen yok yazmışsın. Oysa sende dahil ziyarete geldim birkaç kez ama karşılaşamadık. GEZİ PARKI sadece İKTİDARI DEĞİL, MUHALEFETİ + MEDYAYI + BİLİNEN KALIPLARI da sorguladı. DİRENE DİRENE KAZANILAN en önemli şey: HERŞEYİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMEYE SEBEP OLAN TANIŞIKLIKLAR ve KARŞILAŞMALARdır. BU DAHA BAŞLANGIÇ olan şey ise: BU TANIŞMA / KARŞILAŞMA / DUVARLARI YOK SAYMA SÜRECİNİN bu ülkede yeni bir aydınlanma sürecini başlatmasıdır. O meydanda BİRBİRİNİN VARLIĞINDAN RAHATSIZ OLANLAR BİR ARADA YAŞAYABİLMENİN, ortak bir eylem gerçekleştirmenin ZORLUKLARINI da gördüler.

  YanıtlaSil
 44. II- AYNI KALIBA SIĞMAKSIZIN AYNI PARKA SIĞIŞABİLEN BUNCA FARKLILIĞI bir arada tutmayı sağlayan KOLLUK gücü + POLİTİK söz ve eylemlerde büyük bir teşekkürü hak ettiler. PARTİLERİN VE GÜÇ SAHİPLERİNİN ÖNCE FARK EDEMEDİĞİ, SONRA KABUL EDEMEDİĞİ EN BELİRGİN NİTELİK: genel olarak Gezi Parkı'nın KİMSENİN MALI OLDUĞUNU KABUL ETMEMESİ, birey olarak katılımcıların çoğunluğunun belirli partinin politik mülkiyetine itiraz etmeleri.

  YanıtlaSil
 45. III- Mecliste grubu bulunan bütün partiler, ağırlıklı olarak medya mecraları ve her konuda tartışma proğramlarında uzman kesilen yorumcuların SAHİPLENMEKTE, TANIMLAMAKTA ZORLANDIĞI ÇOK BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER ÜRETTİLER. O kadar çok yeni konu başlığı açıldı ki; AB MÜZAKERE SÜRECİNDEKİ KONU BAŞLIKLARI YAVAN KALDI :) İç mihrak, dış mihrak, lobi, darbe isteyenler, iş dünyası ile iktidar partisi içindeki dengeleri değiştirmek isteyenler, otpor / anonymus / CANVAS ve her ne çeşit etki varsa HİÇBİRİNİN kalıplarına uymayan AMORF İTİRAZLAR baskın oldu. Seçim barajıyla meclis dışı kalanlar kadar seçim sandıklarına gitmekte fayda görmeyenlerde bu DOĞRUDAN MUHALEFET selinin bir yerlerine katıldılar. BU DEĞİŞİK YÖNLERE AKAN SEL, geride kesinlikle düşünülmesi ve tartışılması gereken konu başlıklarını sürükleyip orta yere bıraktılar. Plüralism, legitimite, non violent resistance, çağımızın soft despotism'ini demokrasi zannetme, düşünmeye sevk eden ince mizah dolu eylem ve sözlerin kalıcı etkileri, yazılı olmayan ancak vazgeçilemeyen insanlık değerleri ve benzeri konular. İster istemez görüntüye hakim olan çatışmalar, ölümler, çok sayıda ciddi yaralanma olayları öne çıkıp, düşünce hayatının içine televizyon dizilerini örtecek büyüklükte sürüklenip kaldılar.

  YanıtlaSil
 46. IV- Alışılageldik BÜROKRATİK veya ASKERİ MÜDAHALELERE UYGUN TAARRUZ VE MÜDAFA METODLARI birden bire anlamsızlaştı. Tanımlamalar ESKİ POLİTİKA TAKTİK, TEKNİK VE DİLİ boşa çıkardı. Neticede bu eylemler HER BİR KATILIMCISI KADAR FARKLI YORUMLANABİLİR OLMAKLA BİRLİKTE, bu ülkede DEĞİŞİM İSTEKLERİNİN ARTIK ÜST YAPI KURUMLARINA HAKİM OLAN MALUM KAMPLAŞMALARDAN DEĞİL, TAMAMEN TABANDAN / ayaklardan gelebildiğini de gösterdi. Şimdi medya + TBMM'de grubu bulunan partiler ve dominant toplumsal karakterler; EYLEMLERİN ORTAYA KOYDUĞU POZİTİF TALEPLERİN unutulması veya eylemlere bulaşmış arızalı eğilimlerin sakıncalarını vurgulayarak AYNEN DEVAM çizgisine yönelme eğilimindeler. HATA EDERLER. Çünkü YENİ DALGALARIN eski dengelerle karşılanması mümkün olmayacaktır. O yüzden senin İhsan kardeşim, bu yeni GEZİ'ntilerinde yer alman anlamlı ve faydalı oldu.

  YanıtlaSil
 47. V-O kadar çok şey sarsıldı ki; uzun zamandır itiraz ettiğimiz İSLAMCILIK gibi meslek olmuş politik tekerlemelerden başkaca bir şeyi olmayanlar, şimdi İSLAMCI BÜYÜK KARAKTERLER havasında Tahrir ile Taksim paralellikleri kurarak NEO OSMANLICI fırtınalar kopartıp veya tam aksi hakim askeri mantıklarla utangaç paralellikler kurarak esip gürlüyorlar. Mısır için ULUSLARARASI TOPLUMU GÖREVE ÇAĞIRANLAR bir yanda; Haydi Bastır Tahrir diyenler öbür yanda. Tahrir, General Tantavi'yi getirince tebrik edenlerse; aynı Tahrir general Sisi'yi getirince protesto etme ABSÜRTLÜĞÜ içinde yüzüyorlar. Arap Baharlarının malum mönüleri içinde BAHARAT OLANLAR, kendilerini MAIN COURSE zannettiklerini halen fark edemediler. USA'ye ve yörüngesinde oluşturmaya çalıştığı AB'ye kızamayanlar; sana din iman girizgahlarıyla kızmaktalar. Oysa GERÇEKTEN KENDİ DEV SORUNLARINI, GEZİ PARKININ İÇİNDE VE DIŞINDA KALMIŞ OLANLARIN BİR ARAYA GELİP ÇÖZEMEMELERİ HALİNDE; sınırları ve nüfus yapısı BAŞKALARININ ETKİSİYLE DEĞİŞTİRİLMİŞ bir ülkeyle o zaman karşılaşacaklar. O yüzden ÖNYARGILARI YIKAN HESAPSIZ BULUŞMALAR çok önemli. 63 (61) âkil (akl) adamın hiçbirinin gücünün yetmeyeceği şey: BARIŞ, GERÇEKTEN KAVGANIN İÇİNDEKİLER ARASINDA YAPILIR ve BÜTÜN KAVGA SEBEPLERİ AYNI ANDA DENGELİ BİR ŞEKİLDE çözülür gerçeğidir. Meclisteki partilerin bu olaylara sevinmesi veya üzülmesi yerine, sadece iktidarın değil meclisteki muhalefet dahil BÜTÜN TOPLUM BİLEŞEN VE AYRIŞANLARININ, Gezi olaylarından başlamak üzere ŞABLONLARINI VE HESAPLARINI ATARAK, DÜNYAYA ÖRNEK ortaklaşa YENİ BİR POLİTİKA DÜZLEMİ ve dili geliştirmeleri gerekmekte. Politik / ekonomik / medyatik / toplumsal müesses nizamı kendi istekleri doğrultusunda yapılandıracak gücü sandık ya da silahlı güçlerle elde edip; yapısal dengesizliklerin güç kullanarak bastırılması suretiyle değişen şeylere DEVRİM denmez. Evet değişim denebilir ama sadece güç dengesinin koruyabildiği değişim. Sanırım artık SARSILAN ŞEY, BÜTÜN MÜESSES NİZAM. Kendini yurttaşlarının her şeyine ayar verme hakkı olan ARTIK GERİ KALMIŞ DEVLET ANLAYIŞI ile oy çoğunluklarına dayalı bu oyunun kurallarının değişmesi gerektiğinden rahatsız olacaklardır elbette. DEVLET BENİM dediğin zaman, değişmesi gereken şeyin o eski devlet anlayışı olduğunu da unutmayacaksın. 7 MİLYARI AŞAN DÜNYA NÜFUSU, ırk / din / bölge / politik ve ekonomik yapılanmalar nedeniyle tahrik ederek çoğaltan akımlar nedeniyle hızla bu gezegen tüketmekte. Dünyanın madenleri, su kaynakları, havası, denizleri, gölleri, akarsuları, toprakları, ormanları... ve insanları; maalesef BELİRLİ SAYIDA EGONUN HAKİMİYETİ ALTINA hızla GİRMEKTE. Sadece nüfusların pompalanmasıyla insanoğlunun 100 sene sonra MÜLKİYETÇİLİK, DEVLETÇİLİK, DİNCİLİK, POLİTİKACILIK, IRKÇILIK oynayabileceği, kendi türüne zulümler yapacağı bir gezegen kalmayabilir. O zaman üzerinden tartışılabilecek DİN; TANRI; POLİTİK EKONOMİK FELSEFİK TERCİHLER, IRK, SINIRLAR, ÜSTÜNLÜK, EGO, ÇIKAR ÇATIŞMALARI da kalmayacak. Gezi bu anlamda KÜRESEL BİR HAYKIRIŞIN tarafsız itirazını da içinde barındırdı ancak İKTİDARA YÖNELMİŞ HIRSLAR bu özelliğini belirginleştiremedi. İhsan Eliaçık olarak Gezi kapsamındaki insanlarla diyalogundaki hesapsız samimiyetine ve şok ediciliğine inanıyorum. Her ne kadar bazı cümlelerinde DOZ AŞIMI görülse de. Selamlar

  YanıtlaSil
 48. Gerçek Müslüman kapitalist olamaz... Doğru olan budur.

  YanıtlaSil
 49. Gecenlerde youtube'den bir tv kanalindaki soylesinizi seyrettim, muhtesemdi. Ozellikle ibadetle ilgili gorusleriniz cok takdire degerdi, bir gulumseme bir tebessum'de ibadettir demistiniz. Cok guzel sozlerdi, tam bir sufi bakis acisi. Baris'in, kardesligin, hosgorunun, elcisi oldugunuz icin,cok tesekkurler Ihsan Eliacik, dualarimiz ve dusuncelerimiz seninle.

  YanıtlaSil
 50. Dusunce karanligina isik tutanlara ne mutlu. t

  YanıtlaSil
 51. Gezi parkınıda kapitalistler tezgahladı. Yani antikapitalist bir söylem ancak kapitalistlerin yarattığı bir söylemdir. Cehennem yakıta ihtiyacı vardır ve dolduruldukça daha yokmu diyecektir. bu trajediden kurtulmayı başarmak dileğiyle dua ediniz.

  YanıtlaSil
 52. İhsan Bey Merhaba,

  Bu yazınızı okuduktan sonra size karşı olan önyargım hatta at gözlüğümü tamamen çıkardım.Orda olduğunuzu öğrendiğim zaman da çok şaşırmıştım açıkçası.Evet önyargılarımızla hareket eden bir toplumuz bu böyle devam ettiği sürece de birbirimizi anlamamaya devam edeceğiz.Selamlar

  YanıtlaSil
 53. o kadar neden yazmışın ve kanıt, delil demişsin. sende şimdi bilgisayarın başına otur kanıt ve delil istediğin olaylara bak ve hatanı gör. ama göreceğini sanmıyorum çünkü sen bunun için programlanmışsın. ve sana inananlarda sadace gezi terör estirenlerden başkası olmayacakdır.

  YanıtlaSil
 54. ingilizleri seviyormuşsunuz?

  YanıtlaSil
 55. Daha öncesinde önyargıyla yaklaştığım bir topluluğa mensup olmanız sebebiyle sizi, sizin gibi nice aydın yürekli insani çok geç anlamış olmam dolayısıyla kendime kızıyorum. Ama "Gezi Ruhu" hepimizi birleştirdi ne mutlu. Güzel günlere hep beraber ulaşağımızı ümid ediyorum ve size saygılarımı sunuyorum.

  YanıtlaSil
 56. Hasan

  İhsan Eliaçık Hoca(ve kitapları) 2'ye ayrılır.
  1) Gezi öncesi kitapları/söyleşileri -- Kesinlikle tavsiyemdir. Kitaplığımda hala en üst raftadır. (Adalet devleti, İhyadan İnşaya İslam Düşüncesi vs)

  2) Gezi ve sonrası -- Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Siyasete çok fena bulaşmış, Tayyip Erdoğan düşmanlığı sinelere kadar işlediğinden bilgilere de çok güvenilmez.

  BEN ESKİ İHSAN ELİAÇIK HOCAMI GERİ İSTİYORUM.

  YanıtlaSil
 57. İhsan Bey,
  Size bir soru sormak istiyorum; "28 Şubat'ta turban nedeniyle mağdur edilerin yanndaydım" diyorsunuz. Turbanı siyasete malzeme yapanlar, sürekli bu konuda konuşanlar ve insanları kışkırtanlar bugünkü müktedirler değil miydi? Keza, AKP'nin kitlelere dönük en önemli propaganda aracı turban sorunu değil miydi? Bu sizin için bir çelişki değil mi? Bugün iktidar yani müktedir olanlara, bu hareketiniz bir destek değil midir? Ayırca, Gezi direnişinde sopa yiyenler de 28 Şubat'ta ki sopa atanlar değildi. Bunu ayırmanız lazım.

  Saygılarımla,
  Papaz

  YanıtlaSil
 58. hayır efendim , bir insan başörtüsü özgürlüğünü savunduğu için insanların başörtüsünü siyasi malzeme yapanlara destek vermiş olurmu. bir hakkı savunmak için o hakkı kimin savunup kimin karşı çıktığına bakılmaz. aynen İhsan hocamın yaptığı gibi , o gerçekten hak mı değil mi ona bakılır vesselam...

  YanıtlaSil
 59. Sayın Hocam size sormak istediğim soru, islamiyetde Mezhep yokken neden Mezhepcilik yapıyorsunuz, ben Aleviyim yani Hak yolunda gidenim, siz Sünniyim diyorsunuz yani Caferi dergahından ayrılan imam Hanifinin islamiyeti bölmek adına kurmuş olduğu bir yol neden bu yoldan gidiyorsunuz bunu çok merak ediyorum,,dürüstce cevap vereceginizden hic süphem yok,,
  sevgiyle kalin

  YanıtlaSil
 60. sayın ihsan eliaçık;
  bir yazınız ve eyleminiz üzerine bakın bu platformda gençler ne kadar da müslümana yakışmayan gereksiz tatışmalar içerisine girmiş durumda. Herkes kendi haklılığını savunma gayreti içerisinde ama ne hikmetse herkes Allah dostu zannediyor kendini öyleyse bu çatışma neden. En azından insanları burada birbirlerini kırmaktan alıkoymanız hususunda birşeyler söylemeniz çok gerekli diye düşünüyorum neden sessiz kalıyorsunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsiz valla hic ugrasma, Eliacik yazisini yazar bir dahada asla kimseye cevap vermez, sebebini bende anlamadim, Ben su kuyuya tas atayimda siz oturun cikartin mi diyor ne :)

   Sil
 61. Düşmanlarınızı Sevin
  43 “ ‘Komşunu seveceksin, düşmanından nefret edeceksin’ dendiğini duydunuz. 44 Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. 45 Öyle ki, göklerdeki Babanız’ın oğulları olasınız. Çünkü O, güneşini hem kötülerin hem iyilerin üzerine doğdurur; yağmurunu hem doğruların hem eğrilerin üzerine yağdırır. 46 Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu? 47 Yalnız kardeşlerinize selam verirseniz, fazladan ne yapmış olursunuz? Putperestler de öyle yapmıyor mu? 48 Bu nedenle, göksel Babanız yetkin olduğu gibi, siz de yetkin olun.”

  Matta’nın Öğrencilere Katılması
  9 İsa oradan geçerken, vergi toplama yerinde oturan birini gördü. Matta adındaki bu adama, “Ardımdan gel” dedi. Adam da kalkıp İsa’nın ardından gitti.
  10 Sonra İsa, Matta’nın evinde sofrada otururken, birçok vergi görevlisiyle günahkâr gelip O’nunla ve öğrencileriyle birlikte sofraya oturdu. 11 Bunu gören Ferisiler, İsa’nın öğrencilerine, “Sizin öğretmeniniz neden vergi görevlileri ve günahkârlarla birlikte yemek yiyor?” diye sordular.
  12 İsa bunu duyunca şöyle dedi: “Sağlamların değil, hastaların hekime ihtiyacı var. 13 Gidin de, ‘Ben kurban değil, merhamet isterim’ sözünün anlamını öğrenin. Çünkü ben doğru kişileri değil, günahkârları çağırmaya geldim.”

  YanıtlaSil