14 Ocak 2013 Pazartesi

YAŞAYAN PUTLAR: LAT, UZZA, MENAT


Kur’an’da Araplara ait üç putun “ismi” özellikle veriliyor.
Acaba neden?
Nüzul sırasına göre putların ismi ilk olarak Necm suresinde geçiyor. Yani 6 yıl boyunca putların ismi hiç geçmiyor. İlk olarak Necm suresinde üç putun ismi verilerek şöyle deniliyor:
“Lât ve Uzza’yı ve diğer üçüncüsü Menat’ı gördünüz mü?” (Necm; 53/19-20)
Sonra bunların aslında ne olduğuna geçiliyor. “Onlar” deniyor , gerçekte “Sizin ve atalarınız taktığı bir takım isimlerden başka bir şey değildir.” (Necm; 53/23) Yine “Onlar” deniyor “Zanna ve nefeslerinin arzularına tabi oluyorlar” (Necm; 53/23).
Kendi taktıkları bir takım isimler (esmâen semmeytumûhâ)…
Zan ve nefislerinin arzuları (tehve’l-enfüs) …
Demek ki “put” denilen şeyin insanın iç dünyasındaki kökü heva ve heves ve bunlar bir takım“isimler”den başka bir şey değil. İnsanlar o “isimlere” anlam yüklüyor ve perestij ederek yüceltiyorlar.
“isimlere” dokundurtmuyorlar ve etraflarında atomu parçalamaktan da zor önyargılar oluşturuyorlar. Putları kırmak aslında bu “isimleri” alaşağı etmek ve etraflarında oluşturulan önyargıları kırmak demek oluyor.
**
Peki, madem putlar bir takım isimlerdir, taştan tahtadan yapılmış tasvirleri de nefislerin hevasının dışa vurmuş sembolleridir, dahası Lât , Uzza ve Menat’ın tahtadan taştan yapılmış tasvir ve heykellerinin şu an yerinde yeller esmektedir, o halde bu “isimlerin” hala Kur’an’da yer alıyor olmasının ve bizzat “isimlerin” anılmasının sebebi ne olabilir?
Bu putlar öyle bir şey olmalı ki hala yaşıyor, nefislerin hevasından kaynaklanıyor ve “isimlerinin”hala bir anlam ifade ediyor alması ve tapınç nesnesi haline getirilmiş olması lazım.
Hem de ne anlam ifade ediyor!
Hem de ne tapınç!
Bakın nasıl…
***

“Lât” kelimesi etimolojik olarak “ilah” kelimesinin bozulmuş hali ve mutlak otoriteyi ifade ediyor; El/Elot/Elat/Lat/Elohim/Allot//İlah…
Eski çağlarda Aramice/İbranice’ye kadar uzanan Arapça’nın kök dillerinde kişiyi “içeriden yöneten şey”, “mutlak itaat /otorite” kaynağı anlamında yukarıdaki kelimeler kullanılmaktaydı.
Demek ki Lât “isminin” bugünkü karşılığı “otorite” dediğimiz şeydir.
***
“Uzza” kelimesi bunu tamamlıyor. Kur’an’da kullanılan “Aziz” isminin daha değişik söylenişi. “Güç” “kuvvet” anlamına geliyor: Aziz/Mu’ız/Muaz/Izzet/Muazzez…
Demek ki Uzza isminin bugünkü karşılığı da “güç, kuvvet” dediğimiz şeydir.
***
Üçüncüleri olan diğer “Menat” ise yine çok tanıdık: Menna/Mamon/Money/Many/Menat/Manat…
O bildiğiniz “para” demek yani.
Çarlık Rusyası’nın para birimi: “Manat”
Bugünkü Azarbaycan’ın, Türkmenistan’ın hala para birimi; “Manat”
***
Lât: Otorite…
Uzza: Güç…
Menat: Para…
Şimdi ayeti yaşayan yorumu ile yeniden okuyalım:
“Otorite, güç ve üçüncüleri diğer para… Bunlar sizin ve atalarınızın takdığı bir takım isimlerden başka bir şey değildir… Onlar gerçekte zanna ve nefislerinin isteklerine/arzularına tabi oluyorlar…”
Nefislerinin istek ve arzuları otorite, güç ve para arzuluyor. Bunlara ulaşmak için, üçüne de perestij ediyorlar ve gözleri başka bir şey görmüyor, put gibi tapınç nesnesi haline getiriyorlar…
Otoriteyi, gücü ve parayı kendilerinde toplamak/biriktirmek istiyorlar. Bunları elde etmek için girmedikleri kılık, atmadıkları takla kalmıyor. Bunlar için savaşıyor, vuruşuyor, kan döküp fesat çıkarıyorlar…
Otorite: Devlet, saltanat, taht, lider, ecdad, egemenlik, sınır, ulus…
Güç: Silah, petrol, toprak, nüfus, nüfuz…
Para: Sermaye, banka, altın, gümüş, dolar, euro…
Yeryüzünde kan döküp fesat çıkarmak bunlar için olmuyor mu?
Yaşadığımız çağa dikkat ediniz…
Otorite sevdasından emperyalizm doğmuş.
Güç tapıncından faşizm doğmuş.
Para hırsından kapitalizm doğmuş.
İnsanlığın ezelî ve ebedî sorunu bu üçü; Lât (otorite), Uzza (güç/kuvvet) ve Menat (para) başka bir şey değil.
***
Ne diyor Kur’an bu üçüne karşı?:
Allah’tan başka otorite yoktur (La ilahe illallah)
Güç ve kuvvet yalnızca Allah’a aittir (La havle ve la guvvete illa billah)
Ve üçüncüsü: Mülk Allah’ındır (Lehu’l-Mülk).
Şimdi anlaşıldı mı bunların “ismi” neden veriliyor Kur’an’da.
Çünkü bunlar insanlıkta ölmeyen “isim”ler.
Yok olup gitmiş taşlar, tahtalar değil.
Bunlar yaşayan putlar: Lât, Uzza, Menat…

29 yorum :

 1. Aklınıza ve araştırma gücünüze sağlık..

  YanıtlaSil
 2. esselamu aleykum sevgılı hocam...sızebır sorum olacak .şeytana kulluk etmeyın yasın 60. ayet ve “Onlar, Allah'dan başka bilginlerini ve rahiplerini de kendilerine Rab edindiler.” tevbe 30 ayette gecen bu ayetlerı dusundugumuzde bır musluman gunah işledıgınde acaba haşa şırke mı gırıyor gıbısınden aklıma bır vesvese gelıyor bunu ızah edersenız çok sevınırım sevgılerle...

  YanıtlaSil
 3. tüylerimi diken diken eden bu yazıyı gören gözler görmüyor, işiten kulaklar duymuyor mu ? her yazınız ı boğazım düğümlenerek okuyorum.

  YanıtlaSil
 4. İşin özüne inmek, gerçeklerle yüzleşmek, erdemli insanların işidir. Birileri adalete kör kesilmiş
  hak çığırtkanlığı yapıyor,diğer kesim hakkı unutmuş
  adalet diyor.Tevhit ve adalet bir kuşun iki kanadı
  gibidir ve bir bütündür.
  sağolun İhsan hoca

  ali güvendi

  YanıtlaSil
 5. Teşkkür Ederim... Sizin Gibi İnsanlık -Ve Tabi Allah- Sevdası ile Hizmet Sunanlardan Dah Çok Öğreneceklerim Var. Keşke Şu An 20 li Yaşlarda Olsaydım... Eksik Geçen Yıllarıma Üzülüyorum Açıkçası...Saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam!
   İhsan Bey, sizden Haydar BAŞ'ın Millî Ekonomi Modeli hakkında bir değerlendirme yazısı yazmanızı bekliyorum.

   İlgili kitabı şuradan indirip göz gezdirebilirsiniz.
   http://www.belgeler.com/blg/2qax/milli-ekonomi-modeli-prof-dr-haydar-ba

   http://www.4shared.com/video/2vciiBSR/mill_ekonomi_modeli__mzikli_av.html

   http://ilhangul.tr.gg/Milli-Ekonomi-Modeli-kitab%26%23305%3Bn%26%23305%3Bn-okunmu%26%23351%3B-h%E2li.htm


   Sil
  2. Ben şu an 23 yaşındayım ve bir abimin tavsiyesiyle okumaya başladım yazılarınızı ve gelen yorumları. ben bili sizi çok geç bulduğumuz düşünüyorum keşke 12 yaşında bir gençken nasip olsaydı da bu düşüncelerle hayatı anlamaya çalışsaydım.

   Sil
 6. Minnetim var size. Bir yorum bana göre ancak bu kadar " ikra/anla " uyarısına uygun olabilir. Kaleme kuvvet.

  YanıtlaSil
 7. Minnetim var size. Bir yorum bana göre ancak bu kadar " ikra/anla " uyarısına uygun olabilir. Kaleme kuvvet.

  YanıtlaSil
 8. Keşke hepimiz hurafelerden sıyrılıp, kitabımıza gerektiği önemi verip, bu şekilde gerektiği gibi okusak, düşünsek, anlasak. ALLAH razı olsun hocam.

  YanıtlaSil
 9. teşekkürler sevgili hocam..çalışmalarınızı ilgi ve taktirle izliyorum..başarılar dilerim

  YanıtlaSil
 10. Hocam cok dogru bir tespit ALLAH sizden razi olsun yureginize saglik

  YanıtlaSil
 11. Tebrik ederim, çok güzel bağlantılar kurulmuş.Yaşayan Kur'an bu olmalı herhalde. Yalnız burada bir eksisk var. Kadın putu burada yer almamış.Kadın putunu da bulmak lazım. Zira Hz. Peygambere teklif edilen 3 hususu hepimiz biliyoruz.Mal,Liderlik ve Kadın önerilmiş idi.Ama değerli elçi bunu şöyle reddetmiş idi:Sağ elime güneşi, sol elime ayı verseniz ben bu davadan vaz geçmem demişti.Acizane benim de şöyle bir yorumum var:"Onlar, Allah'ı bırakıp , yalnız tanrıçalara yalvarıp duruyorlar.." (Nisa,117 ). Lat,Mneat,Uzza putların dişil olduğunu gösteriyor.Kadın konusu şehvetleirn başına konmuştur.(Ali İmran, 14). Kısaca şunu söyleyebiliriz.İnsan kadını elde etmek için bütün bu güçleri ilahlaştırır ve onu hayatının biricik gayesi haline getirir. Vesselam
  Hüseyin Demirtaş
  hsyindemirtas@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.youtube.com/attribution_link?a=ujXPmRtDLrA&u=%2Fwatch%3Fv%3DeH9maAnIhf0%26feature%3Dshare

   Sil
 12. işte adam gibi adam işte din bilgini KDZTV sizin gibilere fırsat verdikçe sizlerde islamın aydınlık yüzüyle, insanları aydınlatıyorsunuz.

  YanıtlaSil
 13. Allah razı olsun sizlerden ...gördüğüm kadarı ile tefsirlerde bu ayrıntıya değinilmemiş hiç...elinize sağlık

  YanıtlaSil
 14. Sizi ilgi ve sevgiyle takip ediyorum..sevgili hocam zamanın sözünü söylüyorsunuz..çalışmalarınızda başarılar dilerim

  YanıtlaSil
 15. süper bir yazı gerçekten. tebrikler

  YanıtlaSil
 16. allah razı olsun abi bende bir hadis okudum veşöyle diyor :lat ve uzzaya tekrar tapılmadıkça gece ile gündüz gitmeyecektir... ve dedimki lat ve uzza tarih oldu bu ne demek oluyor dedim kendime ve bu kelimelerin anlamlarını araştırmaya başladım ve sizin sayfayı gördüm mantığıma tam oturdu ALLAH razı olsun araştırıp koymuşsun ortaya bunlardan kaçınmalı ve orantılı şekilde faydalanmalıyız bizim otoritemiz evimizde paramız yeteri kadar gücümüzde namusumuzu koruyacak kadar olmalı

  YanıtlaSil
 17. Elinize ve emeğinize sağlık. Ama insanlığa bunu nasıl kabul ettireceğiz, bilemiyorum. Para ve güç sahipleri güçsüzlere eziyet etmeyi ve hak yemeği marifet zannediyorlar. Ve bundan vazgeçmiyorlar. Bu şekilde düşünen insan çok az. Bu düzenin içinde ayak uydurmazsanız sizde ayakta duramaz hale geliyorsunuz. Ben iş hayatımda doğru bulmadığım bir çok şeyi yapmak zorunda kalıyorum. İnanmadığım ve desteklemediğim olayları yapmak zorunda kalıyorum. Kendim ve çocuklarım için. Fakat bundan hiç de mutlu olmuyorum. Allah şahidim. Allah'ın güç sahiplerine vicdan vermesi dileğiyle.

  YanıtlaSil
 18. Yurege ,gerceklerden vazgecmeyen yapiya ve bunlari kaleme alan ellerinize
  SAGLIK

  YanıtlaSil
 19. Ulusal egemenliği de oraya sokuşturuvermeseydiniz güzel bir yazıydı. Hem emperyalizmi lanetliyorsunuz, hem de ulusal egemenliği eleştiriyorsunuz.. Oysa ulus bütünlüğü, emperyalizmin hedef tahtasında değil mi bugün ??

  YanıtlaSil
 20. Hocam orada 20. ayetten 23'e atlamanızın nedeni nedir? Kızlardan erkeklerden bahsedilen bölüme ne diyorsunuz? O kısım nasıl yorumlanmalıdır?

  YanıtlaSil
 21. İslam öncesi Arabistan’ında putperestlik inancı hâkimdir. Araplar, Kâbede bulunan 360 adet puta tapmaktadırlar. Bu putlardan en yükseği ve en güçlüsü olarak ay tanrısını görülmekte, ona Al-İlah olarak hitap edilmekte ve inananları tarafından eller iki yana açılıp dua edilmek suretiyle ibadet edilmektedir. Ay tanrısı olan Al-İlah erkek bir tanrıdır ve Güneş Tanrıçası ile evlidir. Bu tanrı-tanrıça çiftinin Al-Lat, Al-Uzzat ve Al-Menat isimlerinde üç kızları vardır. İslamiyet ile beraber Al-İlah adı Allah olarak değiştirilmiştir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sümerce'de aloho elamca'da elah nabatça'da hallah aramice alaha ibranice elahim sözcükleri allah kavramıyla eş anlamlı olarak kullanılmışlardır. el ilahtan Allah çok da kabul edilen bi görüş değil.

   Sil
  2. Ayrıca, İslam öncesi Araplar İbrahim Peygamber kanalıyla Allah'a inanmaktaydılar. Bahsettiğiniz biçimi itibariyle putlara taptıklarını kabul etmemekteydiler. Nitekim onlara "Bunlar bizi Allah'a yaklaştıran vesilelerdir" demekteydiler. Dolayısıyla putperest değil, şirkçi bir toplum idiler. Onların şirkçi oluşlarını anlamak günümüz Türkiye'sindeki şirki anlamakta bize ciddi biçimde yardımcı olacaktır. Saygılar...

   Sil
 22. Sayın İhsan Eliaçık,
  Sizi kutluyorum.
  Umarım halkımız yoldan çıkmışların peşinden ayrılıp dinini ona aydınlık ve hakkaniyetle sarılanları okur anlar.

  YanıtlaSil
 23. http://www.youtube.com/attribution_link?a=ujXPmRtDLrA&u=%2Fwatch%3Fv%3DeH9maAnIhf0%26feature%3Dshare
  Selamun aleykum bu secdede elimin arasından okuma tekniği Allah ın yardımıdır.

  YanıtlaSil
 24. Merhabalar Efendim,

  neden sadece 3 Putu söylüyorsunuz peki 4. put???

  YanıtlaSil